GENÇ KALMAK İSTİYORMUSUNUZ?

Son yıllar da ekonomik şartlar,sosyal iletişim,yogun iş temposu herkesi haddinden fazla yoruyor.Bu hem erken yaşlanmaya,fiziksel ve ruhsal olarak çöküntüye neden oluyor.Daha sağlıklı daha dinç yaşamak için çok basit hareketler var.Buna Tibet Yogası diğer deyişle 5 ayin deniyor.Ayin denmesinin nedeni vucudunuzu yeniden canlandırdıgı için çok kutsal.Uzun yıllardır bilinen ve uygulanan yöntem.Sizlerde duymussunuzdur Tibetin 5 mucize hareketi diye.

Bizde bir tekrar veriyoruz çünkü buna herkesin çok ihtiyacı var.Yapmanız gereken hergün sadece 20 dakikanızı ayırmanız.

 

Bu basit hareketleri şöyle tanımlıyalım.Vucudunuzu yüksek devirde çalışan bir vantilatör olarak düşünün.Yaşınız ilerledikçe,yanlış beslendikçe vantilatörün deviri 5-4-3-2-1 gibi düşer.Yani enerjiniz düşer dolayısıyla vucut kendini yenileyemez hale gelir.Başta yaşlılık olmak üzere bir çok sorunumuz buradan başlar.

Nedir 5 mucize hareket?

Tibetli rahiplerin yüzlerce belki binlerce yıl önce yaptığı 5 hareket aslında bir ritüel.  Her yapan farklı faydalar görüyor.   En ilginç ve önemli özelliği ise gençleştirici özelliği.

Tibet yogasının temelinde yatan sır, endokrin (hormonal) sistemimizin, yaşlandıkça giderek daha az hormon salgılamaya başladığı gerçeğine dayanır. Belli bir yaştan sonra, yavaş yavaş hormon musluğu kapanmaya başlar. Bunun sonucu ise, hepimizin çekindiği yaşlılık işaretleridir.

Bu egzersizler, enerjiyi artırıyor ve tüm çakraların enerji seviyesini düzenliyor (çakralar vücudun enerji merkezleridir).

Yeniden canlandırıcı (rejuvenation) yoga egzersizleri, endokrin (hormonal)sistemimizi harekete geçirerek, doğal hormonlarımızın salgılanmasını sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bunu gerçekleştirebilmek için çakralarımızın, mümkün olan en yüksek dönüş hızına ulaşmış olmaları gerekir. Bu çoğu insana anlaşılmaz veya saçma gelebilir, ancak bu hareketler asırlardır hastalıklara karşı doğal yöntemlerle mücadele veren Çinliler ve bazı Asya halkları için, günlük yaşamlarının bir parçası olmuştur.

Sağlığınız ve formunuz yerinde ise, başlangıçta her bir hareketi 3′er kez yapmayı deneyin, hareketsiz ve kiloluysanız veya sağlık problemleriniz varsa, hareketleri sadece 1-2 kere yaparak başlayabilirsiniz. Yaparken bir zorlanma hissederseniz, veya ağır ilaçlar kullanıyorsanız, başlamadan önce doktorunuza danışmanızda yarar var.

35 yıldan fazla dünyayı dolaşıp Tibet yogasını insanlara öğreten Chris Kilham’ın bize bazı ipuçları var. Tibet hareketlerinin, geleneksel Tibet yogasının bir parçası olduğunu söyleyen Kilham, hareketleri tam layığını vererek yapmayacaksak 21 tekrar yapmamızın bir anlamı olmadığını 7 veya 10 tekrarın da yeterli olduğunu belirtiyor. Kesinlikle acele yapılmaması gerekiyor hareketlerin. Burada amaç bir spor seansı değil, içimize dönüp, meditasyon yapabileceğimiz bir ritual uygulamak. Kilham, Tibet yogasında nefeslerin Hatha Yoga’nın ters yönünde işlediğini de ilave ediyor. Tüm hareketleri yapamasanız bile, en önemlisi olan ve çakraları çalıştırmaya başlayıp enerji veren 1. hareketi yapmanızı öneriyor. Ona göre you tube üzerinde olan birçok videoda Tibet yogası hatalı gösteriliyor. Aşagıdaki video da Dr. Öz’ ün programında orjinal haliyle izleyin.

 

    TIKLA  5 ayin Dr öz

 

 

Ayinleri uygulamaya başladığınızda vücudunuz fiziksel değişime geçecektir. Başlangıçta, dolaşımı canlandıran ayinler güçlü bir toksinden arınma etkisine yol açar. Sayıları düzenli artırmanın nedeni de budur. İdrarınız koyu bir renk alabilir, güçlü ağır bir kokuda olabilir. İdrarınızı yaparken hafif bir ağrı ya da yanma hissedebilirsiniz. Kadınlar da vajinal bir iltihap belirtisi gösterebilir. Teriniz kokmaya başlayabilir, hatta derinizde değişik renkler kızarıklıklar olabilir. Hafif bir üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanabilirsiniz. Eklemlerinizin ağrıyacağı kesindir. Bu belirtilerin tümü normaldir. Kişiye göre değişse de, bunlar normal ve beklenen olması istenen belirtilerdir. Bunlar organlarınızda, eklemlerinizde ve mukus zarlarında biriken, dışarı atmaya başladığınız zehirlerdir, kirler, toksinlerdir. Yinede bu tür rahatsızlık hissederseniz ve devam ederse doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır. Bilinmeyen başka bir rahatsızlığınız ortaya da çıkmış olabilir. Beş ayine başladığınızda günlük su ihtiyacınızı artırın, sisteminizin temizlenmesine hız verecektir.

 

İLK HAREKET

conseils-yoga-exercice-les-5-tibetains-1

  • Faydası: Enerjiyi yeniden yaymak  ve kişisel manyetik alanı güçlendirmek.Dolaşımı geliştirerek varisli damarlar, osteoporoz ve bas ağrılarına iyi geliyor. Her gün yapmak tüm bedeni gençleştiren bir süreci başlatır.

 

İKİNCİ HAREKET

conseils-yoga-exercice-les-5-tibetains-2

  • Faydası: Karın kaslarını ve boyun kaslarını güçlendirmek, enerji merkezini stimüle etmek, pankreas ve tiroide canlılık vermek.Tiroit bezi, böbreküstü bezleri, böbrekler, sindirim organları ve prostat ile rahmi de içine alacak şekilde cinsel organlar ve bezler üzerinde onarıcı bir etkisi var. Arterit, osteoporoz, düzensiz regller, menopoz semptomları, sindirim ve bağırsak sorunları, sırt ağrısı, bacak ve boyunlardaki sertliğe iyi geliyor.

 

 

ÜÇÜNCÜ HAREKET

conseils-yoga-exercice-les-5-tibetains-3

  • Faydası: Kalçayı, karnı ve boynu esnetmek, karındaki sinir diziminin enerjisini kalbe taşımak, timus, tiroid ve böbrek üstü bezlerine canlılık vermek.İkinci gibi üçüncü de tiroit bezlerini, böbreküstü bezleri, böbrekleri, sindirim sistemi organlarını ve prostat ile rahmi de içine alarak cinsel organları gençleştiriyor. Menopoza girmiş ve düzensiz veya tembel regl dönemleri geçirme eğilimindeki kadınlar için özellikle iyi.

 

 

DÖRDÜNCÜ HAREKET

conseils-yoga-exercice-les-5-tibetains-4

  • Faydası: Omuzları, belin alt bölümünü ve kalçaları güçlendirmek, karnın alt kısmını, boynu ve dizleri harekete geçirmek.Tiroit bezi, sindirim sistemi, prostat ile rahmi de içine alacak şekilde cinsel organları ve bezleri dolaşım ve lenfatik akış üzerinde canlılık veren bir etkisi var. Karın bölgesini, uylukları, kolları ve omuzları güçlendirir. eğer sinüs tıkanıklığınız varsa bu hareketin burun deliklerinizi açtığını da fark edebilirsiniz.

 

 

BEŞİNCİ HAREKET

conseils-yoga-exercice-les-5-tibetains-5

  • Faydası: Gevşemek, zihni rahatlatmak, bedeni ve bilhassa beli esnetmek, kolları, omuzları güçlendirmek ve bacaklara esneklik kazandırmak.bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkisi olan dolaşım ve lenfatik akışın geliştirilmesine yardımcı olur. Derin soluk alıp vermeyi, enerji ve canlılığı uyarır. Diğer hareketlerde olduğu gibi özellikle menopoz ve düzensiz regl dönemleri semptomlarını hafifletiyor.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s