Maydanoz kürü

Maydanozun faydalarını hepimiz biliyoruz.Tekrar tekrar anlatmamızın nedeni sizleri sağlıklı yaşamaya zorunlu hale getirmek 🙂

Hemen Maydanozun özelliklerini sıralıyalım ve bunu Akciğer detoksuna bağlıyalım 🙂

(30.40 gram) Kalori: 11
GI ( glisemik indeks ): Çok düşük

Günlük K vitami ihtiyacının 5 kat fazlası vardır.

”Kanın pıhtılaşmasını sağlayan ve kemikleri güçlendiren K vitamininin vücuda dolaylı faydaları da var. K vitamini kanın pıhtılaşmasını sağlar ve kemikleri güçlendirir. Sık tüketilen yeşil yapraklı sebzelerde bulunur”

Vitamin C 54%

Vitamin A 14%

folat 12%

demir 10%

bakır6%

potasyum 5%

magnezyum 4%

lif 4%

kalsiyum 4%

manganez 3%

fosfor 3%

çinko 3%

Vitamin B 33%

Vitamin B 13%

Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Maydanoz içerisinde uçucu yağlardan olan myristicin, limonen, öjenol ( dişçilikte kullanılan dolgu maddesi ), alfa-thujene ile bazı flavonidleri içerir.

Myristicin adlı madde üzerinde yapılan hayvan deneylerinde; bu maddenin tümör oluşumlarını ( özellikle akciğer ) engellediği gösterilmiştir. Ayrıca bu madde serbest radikallere karşı önemli savunma sistemi oluşturmaktadır. Maydanozda bulunan uçucu yağlar; ” kemoprotektif ” etki göstererek özellikle sigara dumanı ve kömür ızgara dumanlarında bulunan benzopiren gibi kanserojen maddeleri nötralize etmektedir. Bu sebeple; sigara içenlerin maydanoz tüketimine önem vermeleri gerekmektedir.

Maydanozun faydaları’nın bu kadar kompleks olması içerisindeki flavonoidler açısından zengin olması ilede açıklanabilir. Özellikle Luteolin adlı madde, yüksek reaktif oksijen molekülleri ile birleşerek oksijen radikallerini tutmaktadır.

Maydanoz içerisindeki Yüksek K ve C vitaminleri ile yüksek orandaki Folat ve Vitamin B etkileşimleri aynı şekilde maydanozun faydaları’nı kat kat arttıran sebeplerdir. Özellikle Vitamin C içeriği nedeniyle, mükemmel bir artrit, osteoartrit engelleyici anti-enflamatuar bir ajandır.
Uçucu yağlar ve flavonoidler yanı sıra, maydanoz C vitamini mükemmel bir kaynak ve (özellikle pro-vitamin A karotenoid, beta-karoten onun konsantrasyonu yoluyla) A vitamini kaynağıdır.

Maydanoz Kalp sağlığı açısından da önemlidir. Folat ve diğer B vitaminleri sayesinde homosistein’i düşürücü etkileri vardır.

maydanoz kürü aynı zamanda bir gençleşme kürüdür.

Maydanoz tüketmek gerekli değilmi? 🙂

Maydanoz Kürü 

Maydanoz limon kürü olarak da bilinen bu kür  15 gün süre ile yapılması gereken bir kürdür. Maydanozun  faydaları’nın tam olarak görülmesi için süre önemlidir. Maydanoz Kürü; eğer karaciğer yağlanması için yapılacaksa; 10 gün  devam edilip 5 gün ara verildikten sonra tekrar bir 10 gün devam edilmedir.Devam etmek isterseniz bir ay aradan sonra  kürü tekrarlayın.Hiç bir bitkisel kürü sürekli hale getirmeyin.

Maydanoz Kürü tam bir bakım kürü olup; sadece tek bir noktaya değil vücudun pek çok sistemine canlılık kazandıracak bir uygulamadır. 

Maydanoz Kürü için Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır?

15-16 sap maydanoz- 1 tane limon ve 1 su bardağı su

Sabahları tüketilmesi gereken maydanoz suyu sabahları hazırlanmalıdır.  Maydanozlar blendra atılır ve suyu çıkarılır üzerine limon suyu ve bir bardak su ilave edilerek içilir. Bu işlem kahvaltıdan yarım saat önce yapılmalıdır.

Elde ettiğiniz maydanoz suyu aç karnına içilmelidir.. İçtikten 15 dakika sonra normal kahvaltınızı yapabilirsiniz.

Elde edilen Maydanoz suyu ile yapılacak olan maydanoz kürü, kan dolaşımını düzenliyor, karaciğeri yeniliyor, sivilceleri gideriyor ve gençleştirici etki sağlıyor. Etkisini ise ilk 3 günden sonra gösteren çok etkili bir uygulamadır. Bu arada sağlıklı beslenerek destek verin.

Reklamlar

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s