Mıknatısla kan temizliği

İsviçreli bilim insanları, dünya üzerinde birçok kişinin hayatını kaybetmesine neden olan kan zehirlenmesine karşı sıradışı bir silah geliştirdi. Kandaki bakterileri filtrelemek için mıknatısların kullanıldığı yöntem gelecekte binlerce hastanın hayatını kurtarabilir.

İsviçreli araştırmacılar, kana demir parçacıkları enjekte ederek, bakterilere bağlanmasını sağladı. Daha sonra bakteriler mıknatıs yardımıyla kandan temizlendi. Ancak demir parçacıklarının bakterilere bağlanabilmesi için özel bir antikor gerekiyor.

Yöntem şu an için sadece tek bir bakteri türü üzerinde etkili oluyor. Araştırmacıların hedefiyse, zararlı tüm bakterilere karşı etkili olabilecek bir filtre mekanizması geliştirmek. “Sepsis” (kana bakteri ve toksik karışma)olarak da bilinen ve antibiyotikle tedavi edilmeye çalışılan kan zehirlenmesi, erken teşhis edilmediği takdirde, hastaların yarısının hayatını kaybetmesine yol açıyor.

Kaynak :http://www.ntv.com.tr/saglik/miknatisla-kan-temizligi,7uxZi_73ZUOpa60I2TP2Pw

 

Bilindiği üzere mıknatısların önemli pek çok özellikleri mevcuttur. Sadece elektrik, elektronik, savunma sanayisinde değil, tıp alanında da kullanım alanına sahiptir. Mıknatısların sağladığı manyetik alan sayesinde MR görüntüsü elde ediliyor. Son yıllarda  ilaç taşıyıcı istemlerde ve kanser tedavisinde de manyetik tedavi uygulaması başladı.Gelecekte de manyetik alan etkilerinin tıp alanında çok daha geniş kitleye ve alana yayılacağını söylüyorlar.

 Temel prensip antikor kaplı demir partiküllerin bakterileri kendilerine çekmesi ve daha sonra bir mıknatıslar yardımıyla temizlenmesine dayanmaktadır.

Bilindiği üzere antikorlar, vücudun bağışıklık sisteminin bir parçası olarak ürettiği çok sayıda proteinden biridir. Asıl görevleri, kanda ki virüs, bakteri ve diğer zararlı yabancı maddeleri yok etmektir.

Bağışıklık sistemimiz bazen bir enfeksiyona aşırı tepki verebilmektedir. Bu durum tıp literatüründe sepsis (kana bakteri ve toksik karışma) olarak tanımlanmıştır. Türk yoğun bakım derneğinin başkanı Prof. Dr. Necmettin Ünal, her yıl 30 milyondan fazla kişi de sepsis geliştiğini açıklamıştır. Tedavisi uzman kişiler tarafından yoğun bakım ünitelerinde ve ilaçlar vasıtasıyla olmaktadır. Ancak araştırmacılar alternatif bir tedavi yöntem üzerinde çalışmalar yapmaktadır. Bu yöntem iki bileşen içermektedir: manyetizma ve demir partiküller. Bu sayede mikropları kandan süzmeyi planlamışlardır.

Bir hastayı tedavi etmek muhtemelen vücudun dışındaki bu mikrop filtreleme stratejisini kullanmayı gerektirecektir.  Makinedeki mıknatıslar, demir oksit ve antikor karışımı ile kaplandığında mikropları yok edecektir.

 

Kaynaklar:

  1. sciencenewsforstudents/ magnets-may-one-day-cull-deadly-germs-blood
  2. Lattuada et al. Theranostic body fluid clensing: Rationally designed magnetic particles enable capturing and detection of bacterial pathogens. Journal of Materials Chemistry B. Vol. 4, November 28, 2016, p. 7080. doi: 10.1039/C6TB01272H.
  3. milliyet – bilinmeyen-hastalik-sepsis-pembenar-detay-genelsaglik-2115610/
  4. Sepsis ve Septik fiok. Aygün, Uz. Dr. Gökhan. 2002. 31, : İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Sürekli Tıp Eğitimi Etkinlikleri , 2002.
  5. wikipedia/Diyaliz
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s