Patates kabuklarını gömün

Patates kabuğunu yemenin faydalarından biri de patatesin içerdiği potasyum sayesinde, vücudun potasyum ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olmasıdır.
Potasyum, metabolizmamıza yakıt sağlamak, yediklerimizin enerjiye dönüşmesi gibi bedenimizdeki kimyasal reaksiyonlardan sorumludur.Potasyum ayrıca sinir sistemi tarafından iletilen elektrik sinyallerinin işleyişinde de önemli bir rol oynar, hareketi kolaylaştırmak için kasların kasılmasına da yardımcı olur.

Patates kabukları en önemli minerallerden olan demir için güçlü bir kaynaktır.
Demirin birincil işlevi kırmızı kan hücresi üretimini desteklemektir.
Bu hücreler, havadan alınan oksijenin vücuda iletiminden sorumlu protein olan hemoglabinden bol miktarda içerir. Demir, her hemoglobin molekülünün merkezini oluşturur. Linus Pauling Enstitüsü’ne göre, 4 adedet patatesi kabukları ile tüketmek, 4,9 mg demir içeriği ile, 51 yaşından büyük kadınların günlük demir ihtiyacının %61’ini, 50 yaşından genç olan kadınların ise %27’sini karşılar.

NEYSE,konumuz patates kabuklarını çöpe değil buldugunuz bir topraga oldukça derine gömün.Hafif kumlu toprakta daha iyi olurmuş.Siz elinizin altındaki toprakla deneyin.Arada su dökün.Bir buçuk ay sonra sonra topragı hafifçe eşelediğinde eline gelen minik patateslere bayılacaksınız 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s