Artrit nedir?Ve çeşitleri

Romatoid Artrit Nedir?

Artritin kelime anlamı, eklem iltihabı demektir. Romatoid artrit, küçük eklemlerin (el eklemleri, el bileği ve ayak eklemleri) ve dirseklerin öncelikle tutulduğu, kronik (6 haftadan uzun süreli) seyir gösteren ve tuttuğu eklemde hasara neden olan; bir çok organ ve sistemi de tutabilen otoimmün bir iltihabi eklem hastalığıdır.Romatoid artrit her yaşta görülebilir fakat genellikle 20 ila 45 yaşları arasında başlar. Nedeni bilinmemekle birlikle, genetik bir bağ olabilir; bu hastalık, ailevi bir özellik gösterebilir (ailede birkaç kişide görülebilir).

Romatoid artrit, genellikle kendini alenen belli etmeden önce birkaç hafta ya da ay süren kırıklık ve gribin neden olduğu ağrıya benzer bir ağrıyla sinsice başlar. Tipik olarak, birden fazla eklemi etkiler ve simetriktir; özellikle parmak eklemleri, parmak kökleri, el bilekleri, dirsekler, dizler, ayak bilekleri ya da ayaklar olmak üzere vücudun her iki yanındaki benzer eklemleri hedef alır.

Eklem Nedir?

Eklem vücudumuzda iki kemik ucunun birleştiği noktalara verilen addır. Eklemler vücudumuzun çeşitli bölgelerinin hareket ve esnekliğini sağlar.  Kemiğin hareketi, tendonlarla kemiğe bağlanan kas yardımıyla sağlanır. Eklemi oluşturan kemik uç noktaları,rahat hareket edebilmesini sağlayan ve bir yastık görevi gören eklem kıkırdağıyla kaplıdır, geri kalan bütün yüzeyleri ince yumuşak bir doku olan “sinovyal zar” ile örtülüdür. Bu zar, eklemleri kayganlaştıran ve sürtünmeyi en aza indiren özel bir sıvı salgılamaktadır.

Bu zara “sinovyum”; sinovyum içeren eklemlere de “sinovyal eklem” denir.

Sinovyum isimli bu zarın iltihabına “sinovit” adı verilir.

Sinovit sonucunda, sinovyum kalınlaşır ve eklemde ağrı, şişlik, ısı artışı, bazen kızarıklık ve hareket kısıtlılığı gibi bulgular ortaya çıkar.

Romatoit Artrit

Sinoviyal zarın kalınlaşarak yangılı hale gelmesi sonucu eklem boşluğunun çok fazla sinoviyal sıvıyla dolması sonucunda oluşur. Kronik yangı kıkırdağı tahrip ederek; kıkırdak kaybına, ağrıya ve sertleşmeye yol açabilir.

Eklem Yangısı (Artrit)

Bu durum, “Romatoid artrit” veya “Gut”a benzeyen kronik bir hastalıktır ve eklemi kaplayan kıkırdak dokusunda şişme ve iltihap (yangı) yaratabilir. Hastalık ilerledikçe, kıkırdak aşınır ve eklem sertleşir.

Zedelenme – Travmatik Artrit

Ciddi bir  incinme sonucunda gelişebilir. Kötü bir düşme ya da  gelen ağır bir darbe, eklemi zedeleyebilir. Eğer bu zedelenme uygun şekilde iyileşmezse, ekleme fazla ağırlık biner.

Zamanla bu durum kıkırdağın aşınmasına yol açar (Travmatik artrit). Eklem kırığı ya da ciddi bağ yırtılmaları zamanla eklem kıkırdağını tahrip edebilir. Bu tahribat sonucunda dizde ağrı ve diz işlevlerinde gerileme görülebilir.

Eklem Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Eklemin yapısını oluşturan tendonların iltihabı, eklem zarının iltihabı, eklem aralığının daralması ve aşınmalar, eklemin stabilizasyon bozukluğu, ekleme yakın yerleşimli ağrılı, kızarık, şiş nodüller dahil bir çok nedenle eklem ağrısı oluşabilir.

Romatoid Artritin Belirtileri Nelerdir?

Ekleme ait belirtiler: Tutulan eklemlerde ağrı, şişlik, eklem üzerinde sıcaklık artışı ve harekette kısıtlılık olur. 

Eklem dışı belirtiler: Halsizlik, hafif ateş ve kilo kaybı olabilir. Anemi ve yorgunluk sıktır. Dörtte bir hastada, dirsekte, el üstünde veya vücudun farklı bölgelerinde; ağrısız yumrular (nodüller) olabilir. Tendon iltihabi olabilir. Çünkü, eklem yüzeyi gibi tendonlar (bağlar) da sinovyum denilen zarla kaplıdır. El bileği eklemi tutulduğunda, elin ilk üç parmağında ve 4. parmağın iç yüzeyinde uyuşma ve karıncalanma, sinir sıkışması ile karpal tünel sendromu olur. 

Romatoid Artrit Nasıl Gelişir Ve İlerler?

Ağrı dışında kas ağrıları, halsizlik, yorgunluk, anemi, kilo kaybı ve bazen hafif de olsa ateş yakınmaları olur.

Romatoid artritin şiddeti, kişiden kişiye değişir. Kronik bir hastalıktır. Uzun yıllar sürer; bazen bir ömür boyu devam eder. 

Tedavi edilmediğinde, her bir alevlenmeyle, eklemde hasar gelişir. İltihaba bağlı önce kıkırdak sonra altındaki kemikte hasar gelişir. Sonuçta, eklemde hareket açıklığında kısıtlılıkla giden sakatlığa neden olur. Özellikle el eklemlerinde tutma, kavrama gibi hareketler gerçekleştirilemez . 

 

Osteoartrit

Romatoid artritten bile daha yaygın bir hastalık olan osteoartrit  romatoit artritle karşılaştırıldığında bu dejenerasyon yapıcı eklem hastalığı daha basit ve açıktır. 

Hasara neden olan iltihap değil, ya aşırı kullanım ve zorlama, ya da, yaşlanma sürecinden kaynaklanan aşınıp yıpranmadır. 

Hastalığın yalnızca orta yaşlı kadınlarda elleri etkileyen tipi gibi bazı tiplerinin aile içinde kuşaktan kuşağa geçtiğinin bilinmesine rağmen, osteoartritte bir kalıtsal faktörün olduğuna inanılmaktadır.

TEDAVİSİ NEDİR?

Kilo vermek ve egzersiz 

Egzersiz, kas gücünü artırır, eklem ağrısı ve tutuklukta azalma sağlar.

Alternatif tedaviler olarakta;Spa (sıcak küvet), masaj, akupunktur manyetik terapi ürünleri

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s