Manyetik Terapi nedir?

 Manyetik Terapi (şifa) nedir?

Manyetik terapi:Metabolizma üzerinde zamanla bozulan vücut dengeleri nedeni ile ortaya çıkan hasarların giderilmesi için kullanılan mıknatıslarla  alternatif destek, manyetik alan etkileşimine dayanan  fiziksel bir tedavi metodudur. Magnetler;Tıpta hem tanısal (MR)olarak hem de pek çok hastalıkta tedavi amacıyla kullanılmaktadır.

Modern çağın hastalığı nedir?
Yüksek gerilim hatları, televizyon, bilgisayar, mikrodalgalı aletler, cep telefonları ve her türlü teknolojik ev ve iş araçları manyetik kirlenmeye neden olmaktadırlar. Bunun sonucunda insan organizmasında ciddi değişiklikler olmaya başlamıştır. Dengesi bozulan bazı vücutlarda “ modern çağın hastalıkları “ denilen birçok sorun ortaya çıkmaya başladı.
Çevrenize ve kendinize bakın,bu sorunlardan hangileri siz de ve çevrenizdeki insanlarda var?
Baş ağrısı- uyku sorunları-boyun ,omuz ve bel omurgası civarında gerginlik ve ağrılar – fibromiyalji (nedeni bilinmeyen kronik ağrı sendromu)kronik yorgunluk sendromu – adet düzensizlikleri -cilt sorunları- depresyon – sinirlilik durumu (anksiyete) – cinsel sorunlar- vücudun bağışıklık sistemlerinde yetersizlik – yaşamdan keyif alamama

Manyetik Terapi  nasıl çalışır?

Akciğerden çıkan bir kan hücresinin görevini tamamlayıp geriye dönmesi 1 dakika sürmektedir. Kan hücrelerinin yeterli biyo-elektrik potansiyeli olduğu zaman birbirlerini itmekte ve damarlar içerisinde birbirlerine yapışmadan ayrı ayrı hareket etmektedir. Kanın akışkanlığı ve kan akma hızı artınca oksijen kolayca en uzak hücrelere ulaşır.
Fakat yetersiz sıvı alınması, hareketsiz yaşam sürülmesi, beslenme hataları ve etrafımızda  oluşmuş ekstra manyetik kirlenme alyuvarların birbirlerine yapışması ve üst üste dizilmesine neden olur kan akış hızını keser. Bu durumda alyuvarların birbirlerinden ayrılmaları kolay kolay gerçekleşemez ve buna bağlı olarak taşınan oksijen miktarı gittikçe düşer. Oksijenle yeterli beslenemeyen hücreleri; toprağın susuz kalmasına benzetebiliriz.   Metabolizması oksijenle  çalışan hücrelerin aksine daha fazla miktarda üretilen asit yapıdaki atık maddeler gerektiği kadar atılamaz ve birikmeye başlar. Bu durum sorunun daha da artmasına neden olur.
İşte bozulmuş kan hücreleri üzerine olumlu etkiler yapar manyetik terapi yöntemi.
 Magnetik alan terapisi altında kan hücrelerinin akışkanlığı artmakta ve hücrelerin gereksinim duyduğu yaşamsal nitelikteki maddelerin dolaşımı hızlanmaktadır. Böylece vücut, doğal olarak  kendini iyileştirme kapasitesini artırmaktadır. 
Vucudumuz,çeşitli nedenlerle bozulan dengeleri işte böylece magnetik uygulamalar sayesinde yenme imkanını bulmaktadır.
Manyetik alan uygulanmasıyla ;
Geçirgenliği ,akışkanlığı artarak oksijen taşıyan hücrelerle  beslenen kemik hücrelerinin aktivasyonu artmakta, daralmış ve fonksiyonlarını yerine getiremeyen damarlarda genişlemeler, vücuttaki metabolizmanın aktivasyonundan sorumlu bozulan kan hücreleri kendini yenilemeye başlıyor.

Klinik çalışmaları ve Uygulamalarına bir göz atalım.

Manyetik  terapi   uluslararası kliniklerde ve rehabilitasyon merkezlerinde artık tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Alternatif tıp uygulayıcıları uzun yıllardan beri manyetik tedaviyi uyguluyor ve bunu insanlara anlatmaya çalışıyorlar .Son yıllarda etkileri ile birlikte popüleritesi artmaya devam etmekte.. Bir çok ülkede  klasik tıp alanında araştırmalar,klinik testleri,insan deneyimleri sonucunda alınan olumlu tepkiler manyetik terapinin alanını genişletiyor .  Rusya devlet ve özel hastanelerde  sağlık bakanlığının onayı ile klasik tıpla birlikte kabul görüp uygulanmaya başlanmış.Amerika da da aynı şekilde bir çok sağlık kurumları desteği ile  klinik çalışmaları sonucu uygulamalara geçilmiş.Japonya sağlık bakanlığı onayı ile yine modern tıpla yanyana yer almaya başlamış.Ülkemizde de manyetik alan tedavisi tıp fakültelerinde eğitim ve bir çok hastanede  manyetik alan uygulamaları başlamıştır.

İngiliz bilim adamları mıknatıs kullanarak kanseri tedavi edebilecek bir yöntem geliştirildiğini açıkladılar. Sheffield, Keele ve Nottinghan üniversitelerinden uzmanlar, yıllardır üzerinde çalıştıkları mıknatıs deneyimleri,araştırmaları sonucunda  çok küçük mıknatısları, habis, kanserli urların tedavisinde kullanabileceklerini açıkladılar.

İngiltere’de uzmanlar  migren tedavisi için ,  titreşimli mıknatıslı bir aygıt kullanılabileceği açıklandı.

 

YİNE,Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, bu mıknatıslar post-polio sendromunun neden olduğu ağrıları, ileri yaşlarda çocuk felcine  tutulmuş olanların yaklaşık yüzde 20’sini etkileyen bir durumun bloke edilebileceği saptanmıştır. Manyetik tedavisinin etkinliği çok çeşitli çalışmalarla kanıtlanmıştır. Örneğin, manyetik ayak pedleri,  diyabetik nöropatinin sebep olduğu ağrıları, karıncalanma, uyuşma hislerini ortadan kaldırabiliyor. Fibromiyalji hastalarında yapılan bir başka araştırmada, bu gizemli durumun neden kas ağrılarını etkin bir şekilde gidermeye yardımcı olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Son günlerde (2017)cerrahi alanda tıp dergilerine konu olmuş olan cerrahi teknik manyetik tedavi yöntemi..
Bilimsel alanda hazırlanan bir dergi olan Surgery Innovation’a konu olan bu tedavi yöntemi özellikle tiroid kanserlerine yönelik olarak geliştirilmiş bir yöntem olarak adından söz ettirmiştir.Manyetik tedavi yöntemi ile artık kişilere ”manyetik bir madde’‘ kullanılarak tedavi uygulanmaktadır.

Yine bir İngiliz bir araştırması(Görüyoruz ki hep hep İngilizler araştırıyor :))   ), mıknatıslı bileziklerin eklem iltihabı ağrılarını hafiflettiğini gösteriyor. İngiltere’de eklem iltihabı olan 194 hasta üzerinde yapılan bir çalışma, bu metal halkanın eklem iltihapları ağrılarını hissedilir derecede azalttığını görülmüş. Çalışmanın sonuçlarını British Medical Journal (İngiltere Tıp Dergisi) açıklamıştır.

Almanya’nın Delmenhorst kentinde mıknatıslı takılar satan Memnune Pınar, takılar sayesinde bir çok hastanın ağrılardan kurtulduğunu iddia etti.

AĞRILARA VE HALSİZLİĞE İYİ GELİYOR
Uzun bir süredir mıknatıslı takı işiyle uğraştığını, bu konuda çeşitli araştırmalar yaptığını ve mıknatıslı takıların ağrıları yüzde 80 dolayında azalttığını ve insana enerji verdiğini anlatan Pınar, “Günümüzde mıknatısın insan sağlığına iyi geldiği kanıtlanmıştır. Mıknatıs artık ortopedi doktorları tarafından da kullanılmakta, röntgen odaları gibi mıknatıs odaları kurulmaktadır. Mıknatıslı takılar kireçlenmeye, romatizmaya, bel fıtığı, boyun fıtığı, kol, boyun, diz ve bel ağrılarına, bilgisayar kullanan kişilerde oluşan bilek ağrılarına karşı etkili bir ürün. Bu takılar ağrıları yüzde 80 azaltıyor ve rahatlama sağlıyor. Bu sayede insanlar ilaç kullanma ihtiyacı duymuyor” diye bilgi verdi.
ÜRÜNÜN KALİTELİ OLMASI ÖNEMLİ
Mıknatıslı takılarda dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında da bilgi veren Memnune Pınar, “Bu takılarda kullanılan malzemenin kaliteli olması gerekiyor. Vücuda zarar veren metallerden uzak durulmalı, bilinen ve marka ürünler tercih edilmeli. Vücudun hangi bölgesi ağrıyorsa o bölge için takılar kullanılmalı. Bir insan bu üründen bir kez aldığı zaman bir daha da asla vaz geçmiyor. Cidden çok etkili ve kullanışlı” dedi.

(Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/avrupa/29020961.asp?mnID=29020961  )

Manyetik tedavinin yan etkileri varmı?

Ağızdan alınan,vucuttta kimyasal tepki yaratacak bir ürün degil.Şimdiye kadar yapılan Mıknatıslı Manyetik Terapi uygulamalarının  hiç bir yan etkilerinin olmaması da ayrıca gözlemlenmiş.

Manyetik Terapi ile ağrılar nasıl yok olur?

İçerisinden elektrik akımı geçen bir iletkenin etrafında,  manyetik alan oluşur. İnsan vücudundaki her hücrenin kendine özgü bir elektrik devresinin olduğunu , ek olarak sinir sistemini ve özellikle bedenimizi bir ağ gibi saran  sinir sistemini de düşünecek olursak, bedenimiz aslında devasa bir elektromanyetik cihazdır. Vücudumuzun elektrikle işleyen bölümünü sinir sistemi oluşturur.

İnsan vücudundaki manyetik alan, biyoelektrik yüklerin hareketinden meydana gelir. Bedenimizde biyoelektrik akım oluşan herhangi bir bölgede mutlaka manyetik alan vardır .

Canlı veya cansız tüm maddelerin zayıf ya da güçlü birer manyetik alanları vardır. Tüm canlılar  hücresel titreşimleri nispetinde ürettikleri enerji kadar manyetik alan oluştururlar. Maddeler de yoğunlaşmış enerjiden  başka bir şey değildir. Çevrelerinde elektromanyetik alanlar yaratmaktadır.

 Dolayısıyla insan vücudu da manyetik özelliğe sahiptir.İnsan bedeninin  mıknatısa benzer kutupsal özellikler var.İnsan manyetizması  ısı, ışık, elektrik gibi enerjilere çok benzer. Özellikle de mıknatısa… Elektrik yasaları ile, manyetizma yasaları arasında hemen hemen aynılık vardır, insan bedeninin mıknatısa benzer özellikleri kapsadığı bilinmektedir. Örneğin insan bedeni mıknatıstaki gibi (+) ve (-) kutupsallaşmalar gösterir. Aynı isimli kutuplar birbirlerini iter… Zıt isimli kutuplar birbirlerini çekerler… 

Kalp, adale, sinir ve beyin gibi organlar tamamen kendine has belli bir manyetik alana sahiptir.

Canlı yapıları elektronik aletler gibi düşünürsek, dışarıdan gelen olumsuz elektromanyetik alanlar ve bunların oluşturduğu kuvvetler, nasıl ki elektronik aletlerin işleyişini bozuyorsa, biyolojik yapıları da etkilemektedir.Yani 100wat ile çalışan vucudunuza 200wat elektrik yüklenmesi gibi.

Bir mıknatıs’ı vücudun belirlenen bölgesine tatbik ettiğinizde yaydığı hafif elektrik dalgaları ile manyetik alan yaratıyor.Bu da ,o bölgede, sorunlu bölgeye kan akışını artırarak,  kılcal damarların duvarlarını rahatlatarak bir çok biyolojik işlemin tekrar başlamasını ,böylece ağrılara neden olan kas spazmlarının, önlenmesi, kas kasılmalarının engellenmesi de mümkün hale geliyor… Ayrıca, mıknatıs beyne, ağrıları ileten sinir hücrelerini  bloke ediyor.

Literatürde manyetik alan tedavilerine bakalım,

Manyetik alan tedavisi ile ilgili literatürler değerlendirildiğinde; birçok yoldan etkili olduğu ile ilgili yayınlar vardır.

 

 Dr. Ludwig’e göre elektromanyetik etkileşimler, organizmadaki bilgileri iletirler. Böylece hücre iletişimini, hücre içi ve dışı dengeyi yönetirler.

Statik  manyetik alan tedavisi için çeşitli element alaşımlarından oluşan farklı boyutlarda magnetler (mıknatıslar) veya manyetik bantlar kullanılmıştır. Cilt üzerine sıklıkla da tetik noktalar üzerine konulmaktadır. Tedavide ana kullanım alanları dolaşımı aktive etmek, analjezi sağlamak ve yara iyileşmesini sağlamaktır.

Vallbona ve arkadaşları ‘çift kör’ bir çalışmada,

( Hem hastanın, hem de araştırmacının hangi tedavinin hangi gruba uygulandığını bilmediği duruma ise “çift-kör çalışma” denir)

Statik Manyetik alan tedavisi ile post polio ( sinir hücrelerinin dejenerasyonu) ağrısında başarılı olduklarını bildirmişler.

Manyetik Şifada mıknatıslar nasıl seçilir?

Manyetik alan şiddeti Tesla (fizikçi Nikola Tesla’nın adından) veya Gauss (matematikçi Carl Friedrich Gauss’un adından) ile ölçülür. 

2.000 ila 10.000(1 tesla) gauss değerinde mıknatıslar ağrıları yok etmek için yeterli gelmektedir.Manyetik alan gücü tesla ya da gauss cinsinden ölçülür. Bir tesla 10,000 gauss’a eşittir. Gauss, bir santimetre karelik bir alandan geçen manyetik alan çizgilerinin sayısını gösterir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün  Araştırmaları  Statik Mıknatısların Zararsız Olduğunu Göstermiştir.
Dünya Sağlık Örgütü’nün (1987 yılında) yaptırmış olduğu  araştırmalarda, insan organizmasının statik manyetik alanlardan zarar görmediği tespit edilmiştir.

Laboratuvar deneyleri ve klinik deneyimler mıknatısların vücutta ki etkilerini şöyle açıklamış.

• Otonom sinir sisteminde düzenleyici etki
• Hücre zarlarında madde alışverişi ve hücre zarının işlevlerinin düzenlenmesi ile daha iyi bir boşaltım sistemi
• Damarlar üzerine etki ederek dolaşımın düzenlenmesi
• Antiinflamatuar (iltihap önleyici) etki
• Spazmolitik (spazm çözücü) etki
• Analjezik (ağrı kesici) etki
•Bağışıklık sistemini güçlendirici etki (makrofajlar üzerinde aktifleştirici etki)
• Hormonal ve enzimatik süreçleri düzenleyici etkisiyle stres, depresyon ve kaygının azaltılması
•Yara iyileşmesinin hızlandırılması
• Kemik, kıkırdak, kas ve kan hücrelerinin uyarılması
• Metabolizma durumunun iyileştirilmesi
• Bağırsaklarda sinir ağının düzenlenmesi ve böylece sindirim işlevinin düzenlenmesi
• Daha iyi metabolizma ve daha iyi kan dolaşımı sayesinde alınan ilaçlarda iyi etki

MAGNETİK GÜCÜN TIPTA KULLANIMI 
Magnetik Terapiyi klinik tercihlerinizin yanı sıra,  biyo-mıknatıs özelliği olan ve    vücuda dışarıdan uygulanan ürünlerle sağlamak mümkündür. Bu parçalar şık  takılar halinde ya da  günlük yaşamda kullanılan yatak, yastık, vücut giysilerine adapte edilmiş şekilde uygulanmaktadır.  Unutulmaması gereken, magnetik alan tedavisinin   vücuda dışarıdan verilen bir uygulama olmadığı aksine organizmamızda mevcut olan kendini tamir etme yeteneğini artırmak amacıyla yapılan bir tedavidir. 

Mıknatısların doğru kullanımı,
Vücudun ağrılı ve sorunlu bölgesinde  ,akupunktur noktası üzerinde konumlandırmak gerekir.Yani doğru noktaya uygulamak.

Baş ağrısı : Mıknatıslar başa yakın ; ense üzerinde elbise yakasına,kolye ve küpe olarak kullanılır.Miğren tedavisi için ayrıca gece takılan göz bantları ile takviye yapılır.

Sırt ağrısı : Mıknatıs mağnetler  omurganın her iki tarafına yerleştirilir,yada tek magnet agrıyan noktaların üstüne takılır.

Ağrıyan AyaklarDr. Michael WEINTRAUB
New York Medical College – Nöroloji / MANYETİK TABANLIK Çalışması
Mıknatısları hastalarının ağrılarını ve stres düzeyini azaltmak için öneriliyor.
Ağrısı olan ve dolayısıyla uykusuzluk çeken, bacaklarında hissizlik yaşayan DİYABET hastasına MANYETİK TABANLIK önermiş. Hastasının deneyimi; 6 hafta için ağrısı fark edilir ölçüde azalmıştır, uyku kalitesi artmış ve ayaklarına his geri gelmiş.Diyabet hastalarının % 75’inde iyileşme etkisini çok net göstermiş.
Manyetik tabanlığın etkisinin plasebo olmadığına dair kendisinin double blind ( çift kör ) test sonuçları da var. Manyetik bir tabanlıkla ağrı 6 hafta içinde her geçen gün azalırken normal bir tabanlıkla ağrı düzeyi değişmemiştir.

  Manyetik takıların , içine Neodimyum mıknatıslar entegre edilmiştir.Neodimyum mıknatıslar 100 yıldan fazla bir sürede gücünden yaklaşık %1 kaybeder.Yani miras olarak gelecek nesillere bırakacağımız ürünler 🙂
Genel olarak baktığımız da yenilen içilen bir şey olmadığından Manyetik Terapi yan tesirileri konusunda korkulacak bir şey gibi görünmüyor bu yüzden denemeye değer.Al,tak kullan.Tutarsa büyük ikramiye vurmuş gibi olur 🙂
aciyason.com tarafından derlenmiştir.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s