Manyetik Tedavi Mucizesi

Son günlerde cerrahi alanda tıp dergilerine konu olmuş olan cerrahi teknik manyetik tedavi yöntemi,bilimsel alanda hazırlanan bir dergi olan Surgery Innovation’a özellikle tiroid kanserlerine yönelik olarak geliştirilmiş bir yöntem olarak adından söz ettirmiştir.Özellikle son dönemlerde artış gösteren hastalıklar arasında önemli bir yere sahip olan kanser hastalıklarının tedavisinde yeni tedavi yöntemleri geliştirilmeye çalışılarak tedavilerde başarı oranını yükseltilmek amaçlanmaktadır.
Yöntemin uygulanacağı kişilerde iyileşme oranını %100’e çıkarmak . Bu yöntem özellikle tekrarlanan rahatsızlıklarda kesin başarı konusunda umut vermekte.

 Nükleer tedavide radyoaktif maddeler kullanılarak kansere neden olan tümör temizlenmeye çalışılıyordu. Ancak nükleer tedavi (Atom Tedavisi)yönteminde kesin başarıya ulaşılması tam olarak mümkün olmuyordu.

Atom Tedavisi nedir,yan etkileri?

Tüm diğer tedavi yöntemlerinde olduğu gibi atom tedavisinin  de yan etkileri vardır. Farmakolojik temel bir prensip olarak etkisi olan tüm ilaçların yan etkileri de söz  konusu olabiliyor.. İyot-131 (Atom)tedavisi sonrası gördüğümüz yan etkileri başlıca iki gruba ayrılır.

Bir kısmı tedaviden hemen sonra gördüğümüz erken yan etkiler, diğerleri de geç yan etkilerdir.

Erken yan etki olarak , uygulanan doza bağlı olarak bulantı, nadiren kusma, keyifsizlik, baş ağrısı, tükürük bezlerinde geçici gerginlik ve şişme, metalik tat ve ameliyat bölgesinde nadiren gerginlik hissi..

Geç dönemde  en sık görülen yan etki ise, tükürük bezlerinde kalıcı etkilenme nedeniyle ağız kuruluğu, diş ve diş eti hastalıkları olarak  çıkmaktadır.

Bu geç yan etkiler, tekrarlayan dozlarda ve yüksek dozlarda daha sık görülen yan etkilerdir. Atom tedavi uygulamalarına veya radyoaktif tedavi uygulamalarına bağlı en önemli ve en kaygı uyandıran geç yan etki ise başka tümörleri tetiklemesidir. Bu konuya ilişkin çok geçerli karşılaştırmalı çalışmalar bulunmamakla birlikte, temel olarak yüksek radyasyon doz uygulamalarında bazı başka tümörlerin görülme sıklığının arttığı da görülmekte.

Manyetik tedavi yöntemi Tabiki sadece cerrahi tedavi olarak değil manyetik tedavi yöntemi ile artık kişilere manyetik bir madde kullanılarak tedavi uygulanmaktadır.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s