Kanser tedavisinde büyük gelişme

Kanser Tedavisine Damga Vuran Cerrahi Gelişme

 


Son günlerde cerrahi alanda tıp dergilerine konu olmuş olan cerrahi teknik manyetik tedavi yöntemi olarak isimlendirilebilmektedir.
Bilimsel alanda hazırlanan bir dergi olan Surgery Innovation’a konu olan bu tedavi yöntemi özellikle tiroid kanserlerine yönelik olarak geliştirilmiş bir yöntem olarak adından söz ettirmiştir.

Bu yöntem ile özellikle tiroid kanserlerinin tedavisinde nükleer tıbbın kullanımın alanının daraltılması amaçlanmaktadır.

Tıp literatüründe büyük yankılar uyandıran yöntem nükleer tıp ile yapılan tedavi sonrasında gelişen komplikasyonlarında önüne geçilmesinde etkin rol oynamaktadır. Özellikle ameliyat sonrasında yaşanan ses kısıklığı sorunlarının yaşanmamasında büyük etkisi olan yöntem olumlu sonuçları ile iyileşme oranını arttırmaktadır.

Geliştirilen Bu Yöntemin Başarı Oranı

Özellikle son dönemlerde artış gösteren hastalıklar arasında önemli bir yere sahip olan kanser hastalıklarının tedavisinde yeni tedavi yöntemleri geliştirilmeye çalışılarak tedavilerde başarı oranını yükseltilmek amaçlanmaktadır.
Yöntemin uygulanacağı kişilerde iyileşme oranını %100’e çıkarmak amaçlanmaktadır. Bu yöntem özellikle tekrarlanan rahatsızlıklarda kesin başarıyı amaçlamaktadır.

Tiroid kanseri tedavisinde bu yöntemden önce kullanılan tedavi yöntemi nükleer tedavi olarak belirtilebilir. Nükleer tedavide radyoaktif maddeler kullanılarak kansere neden olan tümör temizlenmeye çalışılıyordu. Ancak nükleer tedavi yönteminde kesin başarıya ulaşılması tam olarak mümkün olmuyordu. Özellikle tekrarlayan kanser hastalıklarında daha önce nükleer tedavi uygulanmış olması nedeni ile tümörün bulunduğu bölgeye ulaşılması önceki tedaviden kaynaklı olarak dokuların yapışık hale gelmesi nedeni ile daha da zorlaşıyordu.

Tiroid Kanseri Tedavisinde Manyetik Tedavi Yöntemi

Tiroid kanseri tedavisinde yukarıda da bahsedildiği üzere kullanılan nükleer tedavi yöntemi hem kesin sonuca ulaşılmasında hem de hastalığın tekrar nüksetmesi ihtimalinde yeniden tedaviyi zorlaştırmaktaydı. Manyetik tedavi yöntemi ile artık kişilere manyetik bir madde kullanılarak tedavi uygulanmaktadır. Bu madde ameliyat sırasında tümöre ulaşmayı kolaylaştırmasının yanı sıra ameliyat süresini de kısaltmaktadır. Ayrıca ameliyat sonrası oluşabilecek komplikasyonlarda en aza indirilmektedir.

aciyason.com
@feray.energetix.tv

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s