Evlerde Kullanılan Tehlikeli Kimyasallardan korunma

Onlarca zehirlenme vakası ile  ev hanımları dikkat çekiyor.Temizlik için sağlıgınızdan olmayın.

AŞAGIDAKİ VİDEO YU İZLEYİN LÜTFEN

indir

Kanada da yılda bir milyon insan ev temizleyicilerin yutulması dolayısıyla zehirleniyor. Binlerce çocuk ve yetişkin evdeki kimyasallarla temas yüzünden kalıcı olarak sakat kalıyor veya yaralanıyor.Birde bunu Türkiye de bilinçsiz kullananları düşünün ve zehirlenme oranını tahmin edin.

KLOR:Kimyasal savaşın ilk silahıdır. II. Dünya savaşı sonrası bu ucuz kimyasal her yerde kullanılmaya başlandı. Büyük kar yapılması için içme suyumuza ve diğer ürünlere katıldılar. Klor meme kanserinin ilk sorumlusudur ve ölümcül olabilir. Bilim adamları klorla çalışırken koruyucu eldivenler, yüz maskeleri takar ve havalandırma olan bir yerde çalışırlar. Ne yazık ki yine de bulaşık ve çamaşır deterjanları ve diğer temizlik ürünlerinde en fazla kullanılan maddedir. Klor buharı sıcakken, örneğin duşta, çok zararlı hale gelir. Klor içme suyumuzda, yüzme havuzlarında, jakuzilerde, saunalarda çok yoğun kullanılır.

 BULAŞIK DETERJANLARI:Birçok bulaşık deterjanında çok yoğunlaştırılmış kuru klor bulunur. Ev kaynaklı zehirlenmelerin 1. Suçlusu bulaşık deterjanlarıdır. Sıvı bulaşık deterjanlarının üzerinde ‘Yutulursa zararlıdır’ yazar. Her bulaşık yıkadığınızda biraz klor artığı bulaşıkların üzerinde kalır ve yıkanma sayısı arttıkça klor artar. Özellikle sıcak yiyecekler yendiği zaman tabaktaki kloru vücudunuza alırsınız.

Oda spreyleri: Oda spreylerinin içerisinde çok sayıda tehlikeli kimyasal madde bulunmaktadır. Formaldehit akciğer ve sümük membranlarına zarar verir ve kansere yol açabilir. Petrolyum distilatları yanıcı özellikte olup göze, cilde ve akciğerlere zarar verir ve hassas bireylerde ölümcül akciğer ödemlerine neden olabilir. Bazı oda spreyleri zehirli bir tahriş edici olan p-diklorobenzen içerir. Bazıları da aerosol propelanları içerir ve solunması sinir sistemi hasarlarına neden olabilir.

Amonyak: Amonyak solunması halinde solunum sistemi ve sümük membranlarını tahrip eder. Cilt ile teması halinde kimyasal yanık oluşturabilir ve klorlu ürünlerle (örneğin beyazlatıcılar) reaksiyona girip ölümcül nitelikteki kloramin gazını oluşturabilir.

Beyazlatıcılar: Beyazlatıcılar solunması ve cilt ile temas etmesi halinde cilt ve solunum sisteminde tahribata neden olan sodyum hipoklorit içerir. Ölümcül nitelikte olan gazların oluşmaması için amonyak, tuvalet temizleyicileri veya kuru temizleyiciler ile asla karıştırılmamaları gerekir.

Kuru temizleyiciler: Kuru temizleyiciler tipik olarak sodyum hidroksit veya sülfürik asit içerir. Her ikisi de cilt ile teması halinde kimyasal olarak ciddi yanmalara neden olmaya yeterlidir. İçilmesi halinde zehirleyici etki gösterir. Göz ile teması da körlüğe neden olabilir.

Çamaşır deterjanları: Çamaşır deterjanları birçok farklı kimyasal içerir. Katyonik ajanların oral yoldan alınması mide bulantısı, kusma, kasılma ve komaya neden olabilir. İyonik olmayanlar da tahrip edici özelliktedir. Birçok kişi de deterjanlarda bulunan boya ve parfümlere karşı duyarlı olabilir.

Naftalin: Naftalin p-diklorobenzen veya naftalen kimyasallarını içerir. Her iki kimyasal da zehirlidir ve baş dönmesi, baş ağrısı, gözde, ciltte ve solunum sisteminde tahrip edici etkiye sahiptir. Uzun süre solunması da katarakt oluşumuna veya karaciğer hasarına neden olabilir.

Ocak Temizleyiciler: Ocak temizleyicilerin içinde bulunan sodyum hidroksit ve potasyum hidroksit aşındırıcı kuvvetli bazlardır. Aynı zamanda yutulması durumunda da ölümcül etki gösterebilir. Buharının solunması halinde veya cilt ile teması halinde de kimyasal yanıklar ve ciğerlerde tahribat yaratır.

Cam silecekleri: Cam silerken kullanılan kimyasallar içilmesi halinde zehirleyici etki gösterir. Aynı şekilde cilt ile temas etmesi halinde vücuda absorbe olur ve bu da zehirli etki gösterir. İçinde bulunan etilen glikol beyin, kalp ve böbreklere ciddi zarar verip ölüme neden olabilir. Buharının solunması baş dönmesine neden olabilir. İzopropil alkol merkezi sinir sistemini etkiler ve uyuşukluk, baygınlık ve bazı durumlarda ölüme sebebiyet verebilir. İçinde bulunan bir diğer madde olan metanol de beyne, karaciğere ve böbreklere zarar verebilir, körlüğe neden olabilir.

Çamaşır suyu:   Tüm dünya genelinde ve ülkemizde büyük bir çılgınlıkla tüketilen çamaşır suyu ev hanımlarının mükemmel bir temizlik için vazgeçemediği temizlik maddeleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Katkılı temizlik maddelerinin kullanımı sonrasında kloroform ve karbon tetraklorür adı verilen maddeler kolaylıkla açığa çıkmaktadır. Bu zehirli maddelerin ise özellikle kanser riskini artırabileceği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Çamaşır suyu katkılı ürünlerin özellikle kireç çözücü ve tuz ruhu gibi güçlü temizlik maddeleriyle birlikte kullanılması sonucunda klor amin ve klor gazının açığa çıkarak kullanılan ortamın oksijenini engelleyerek kişileri nefes alamaz bir ortamda bırakıyor. İnsan sağlığı için oldukça zararlı bu tür maddelerin aşırı derecede teneffüs edilmesi sonucunda akciğer ve solunum sisteminde  önemli ölçülerde hasara neden olabilmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda uzmanlar, bu kullanımlar için amonyak içeren ürünler yerine oksijenli ürünleri yani renkli çamaşırlar için kullanılan ibareli olan çamaşır sularını öneriyorlar. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s