Diz Kapağı Kıkırdak Zedelenmesi ve Etkin tedavisi

Admin olarak yaşadığım diz kapağı kıkırdak zedelenmesi ile sorunumu ve tedavisini paylaşacağım.

Ekim 2015 te dizlerimde kıtlama ve ağrılar had safhaya yükseldi.Çok hareketli ve çok uzun yürüyüşler yapan biri olarak inanılmaz sıkıntılı bir sürece girdim.Küçük bir adım da bile dizimden gelen sesler belli bir  sürtünmenin olduğunu gösteriyordu.Bu yüzden mümkün mertebe dizlerimi kırmamaya ,sürtünmenin vereceği zararları önlemeye çalıştım.Ne merdiven çıkabiliyor ne inebiliyorum ne yürüyebiliyorum sorun gittikçe ciddileşmeye başlayınca Baltalimanı kemik hastanesinden randevu aldım.Dr Mr istedi ve agrı kesici adele gevşetici gibi birşeyler verdi MR sonuç gelene kadar.İlaçların yan etkilerine  bakınca aklım uçtu,asla kullanmam bunları diye fırlatıp attım.İşlerim nedeni ile Mr sonuçlarını almaya gidemedim bir ay…

Çevremde bir çok arkadaşımla konuşuyoruz aynı sorunları yaşayan bir kaç tanesi benden beter haldeyken Amerika’dan aldıkları Glukozamin li bitkisel karışımlı hap sayesinde hiç bir sorunlarının kalmadıklarını anlattılar.Bir kaç kür uygulamışlar.Bastonla ,kol degneği ile dolaşanlar bile 6-8 km yol yürümeye başlamışlar.

Bir eczacı arkadaşıma ugradım,ona anlatıyorum derdimi

”Ben aynı sorunu yaşadım.Kıkırdak zedelenmesi ve sıvı kaybı yüzünden 2 ay kapı dışarı adım atamadım yerimden kalkamadım.Amerika’dan dostlarım bu bitkisel hapı getirdiler.Daha ilk kutuda ayaga kalkıp normal hayatıma döndüm.Ardından bir kür daha yaptım.Günde bir tane içiyorsun.120 tanelik kutular zaten.Bir tanesin de az birşey kaldı istersen dene dedi.”

20160523_123211 20160523_12314820160523_123435

İçinde 40 tane kalmıştı ve hemen içmeye başladım.Bir haftada inanılmaz fark etti.Agrılarımın %80 i gitti,çıtlamalar azaldı.

Nihayet fırsat bulup Dr’a  MR sonuçlarımla gittim.

”Evet kıkırdak zedelenmesi…Bunun için ilaç yazacağım ama kesin bir çözüm olmaz maalesef..Bu arada egzersiz hareketleri verecegim bunları yaparsan en azından ilerlemesini önlersin” dedi

”Doktorcuğum size gelene kadar ben çözümünü buldum.Bitkisel bir hapla kısa sürede çok etkili sonuç aldım.Ayrıca sizin verdiğiniz ilaçları da çöpe attım onca yan tesirini okuyunca” dedim :))

DR-”Tamam o zaman sen devam et ve kesin sonuçları aldığında tekrar gel gelişmelere bakalım.Çünkü Türkiye de maaelesef bu konuda etkili ilaç yok” dedi…

40 günlük süreç sonunda ben eski sağlıklı halime döndüm.Ancak en az bir yada iki tam kür uygulamam gerek ama ilacı getirtemiyorum.Biliyorsunuz yurt dışından ilaç getirtemiyorsunuz alamıyorsunuz satış sitelerinden…Fiyatı da çok uygun 15 $

Eylül -kasım 2015  hapı kullandığım süreçte herşey normaldi.Bir aylık tatile çıktım.Burada uzun uzun yürüyüşler yapmaya başladım(günde 8-10 km) 15 gün sonra dizlerimde küçük kıpırdamalar başladı.Korktum tekrar nüksedecek diye..

Hemen bir eczaneye attım kendimi.Glukosamin istiyorum ne var sizde deyince eczacı 20160523_123447 20160523_123453 20160523_123510

Yerlı olan bu hapı verdi.95 tl de fiyatı var.Neyse içime sinmesede aldım.Hergün bir tane içiyorum ama tık yok…Sonra üstünü okuyunca günde 3 tane içmem gerektiğini ögrendim.Neyse üçer üçer almaya başladım.Sonuç çok başarılı değil,kıtlamalar şiddetli degil ama var.Yani %100 çözüm olamadı maalesef :((

Acilen Amerika dan getirtmem lazım ARTHRİ-FLEX’i... dedim ve getirttim.Amerika’ya giden yeğenim( Ekim-2017 )Amazon.com dan sipariş vermiş.25 yada 30 $ civarı …Hemen kullanmaya başladım. Yeni kutusunu paylaşıyorum.

 

Eğer imkanınız varsa mutlaka bu ürünü getirtin.Çok kısa sürede sayılı adet’le bile harikalar yaratan bu ürünü kullanmanızı tavsiye ederim tabi doktorunuza danışarak.

Ayrıca piyasa satılan Solgar ürünü var,kullanan bir çok kişiden olumsuz tepkiler aldım.

Üstelik uçuk kar oranı ile satılıyor.

60 Tablet
: 137,50 TL
 
120 Tablet
: 219,95 TL
Arthri-flex  120 tablet =15-20 $
 

Glukozamin olmazsa olmaz

 Glucosamine  vücudumuzdaki bağ dokularının temel yapı taşıdır ve eklemlerin vazgeçilmez elemanlarıdır. İçeriğindeki bileşikler Osteoatrit (Dejeneratif eklem rahatsızlığı-Kireçlenme) etkilerini azalttığı ve kıkırdak yapısını güçlendirdiği çeşitli çalışmalarla gösterilmiştir. Glucosamine’in en yaygın formu gulucosamine sülfattır ve Osteoartrit(kireçlenme) üzerinde yapılan çalışmalarda etkisi kanıtlanan bir formdur.Günlük yiyeceklerimizde önemli miktarda bulunmaz ve ek gıda olarak karides istiridye gibi kabuklu hayvanlarının kabuklarından elde edilir. Glucosamine Tırnak,tendon(kasların kemiklere yapışmasını sağlayan yapı), kemik,deri,göz ve Eklem bağlarının oluşumunda önemli rol oynar.

KULLANIM ALANLARI VE YARARLARI

Yapılan araştırmalar sonucunda Chondroitin‘in, osteoartritin semptonlarını azalttığı ve ilerleyişini yavaşlattığı veya tersine çevirdiği belirlenmiştir.

Özellikle ergenlerde 30 yaş sonrasında oluşabilecek ya da oluşmaya başlamış kemik erimelerini önlemede / yavaşlatmada ve kıkırdakları güçlendirmede kullanılır.

Yine Damar sertliği olan kişilerde kalp krizini önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Böbrek taşlarını düşürmede yardımcı ek besindir. MSM ağırlığının %34 ‘ü kükürttür. Bitki ve hayvanların dokusunda bulunur. Deri, saç, tırnaklar, adeleler ve eklem bağ dokuları için gerekli bir besindir. Hücre sertleşmesini önlemeye yardımcı olur bu sebeple güzellik minerali olarak da anılır.

MSM’nin etkisi nedir?

MSM (metil sülfonil metan), hayvan kıkırdaklarında, pek çok bitkide en çok da inek sütünde bulunan bir sülfür kaynağıdır. En yüksek biyoyararlanıma sahip organik sülfür kaynağı MSM’dir. MSM eklemlere, kıkırdaklara ve saç gibi katılgan dokulara sülfür girişini destekleyerek bağ doku elastikiyetinin devamlılığına yardımcı olur ve dolayısıyla eklemlerdeki mevcut ağrıların giderilmesine, eklemlerdeki elastikiyetin sağlanmasına doğrudan yardımcı olur.

DİKKAT ETMENİZ GEREKEN ŞEY;

Bütün etkin maddelerinin bir arada olduğu ürünü almak.

  Glucosamine-Kandroitin -Msm  üçlüsü...

Glukozamin destekleri tavuk kemiği iliği,istakoz,karides ,yengeç gibi deniz ürünleri kabuklarından yapılıyor.Yaş ilerledikçe vucudumuzda glukozamin üretimi azalır.

Agız yolu ile alınan glukozamin desteği eklem kıkırdağının onarımında yararlı olmaktadır.

Konuyu toparlarsak kıkırdak dokunun tedavisinde kullanılan   bir etkin madde de Jelatin’dir.

Bir çok doktorun hastalarına Jelibon verdiğini biliyormusunuz?

Jelatin(gelatin), memelilerin dokularında, kasları kemiklere bağlayan, kemikleri birbirine ve diğer organlara bağlayan kısımlarında bulunan ve bir protein olan kollagenden çıkartılan bir protein maddesidir. Hayvanların(çoğunlukla sığır ) deri, kemik ve bağ dokularının kaynatılması ile üretilir.

Şimdi gelelelim doğal yollarla gıda takviyesi yapmaya;

Jelatin tavuk , koyun , balık , sığır vb. hayvanların kemik ve bağ dokusu kaynatılarak evde de yapılabilir . 
Mesela bir koyun budu veya kolu alın , eti doğratın kemiği de kırdırın . Kemiği haşlayın kafi. Soğuduğunda jelatini çıkmış olacak , jel kıvamına dönecektir kemik suyu.
Tavuk da böyledir , Kemikli sığır eti de. Kelle PAÇA çorbası mükemmeldir. . Kemikli eti haşlayın ve suyunu kullanın. Ya da bir tavuk alın haşlayın , soğuduğunda göreceksiniz ki jel kıvamına gelmiş olacak.

Piyasada satılan jelatinler ya hayvan postlarına asit uygulanılarak ( A tipi jelatin ) ya da boynuz ve kemikleri alkali maddelerle işlenerek ( B tipi jelatin ) elde edilirler ve evde elde edeceğiniz jelatine göre çok daha sağlıksızdırlar.

Ayrıca size muhteşem bir sos tarifi veriyoruz.

Fransız mutfağının en ünlü çeşnilerinden dömi glas sos, özellikle et yemekleri ve fırın yemeklerinde kullanılır. Kemik kaynatılarak elde edilen et suyuyla hazırlanır. Böylece ”kemik içindeki iliğin” lezzetinin de sosa geçmesi sağlanır.

Malzemeler

 • 5 kg kemik
 • 10 litre su
 • 1 kahve fincanı un
 • Çeyrek su bardağı domates salçası
 • 1 su bardağı beyaz şarap
 • 200 gr. havuç
 • 100 gr. soğan
 • 5 adet defne yaprağı
 • 10 adet karabiber (tane)
 • Yarım yemek kaşığı tuz

Yapılışı
Küçük parçalara ayrılmış yaklaşık 5 kg. kemik, gelişigüzel doğranmış 2 havuç, 1 soğan ve 10 adet de tane karabiber bir tepsiye konulur. Kemikler iyice kızarmış bir hal alıncaya kadar, arada bir karıştırarak, fırında kuvvetli ateşte kızartılır. Bir kahve fincanı un eklenerek 10 dakika daha kızartmalıdır.

Fırından alınan tepsi ateşe oturtularak 2 litre su eklenir. Kemikler birkaç dakika kaynatılır. Malzeme daha sonra büyük bir tencereye aktarılır. 8 litre daha su eklenir.3/4 su bardağı çifte kaynatılmış domates salçası, yarım yemek kaşığı tuz, 5 adet de defne yaprağı konarak kaynamaya bırakılır. Suyun ısınmasıyla üstünde biriken köpükler bir delikli kepçe ile alınıp atılır. Tencerenin kapağı kapatılır. Et suyu kısık ateşte 12 saat pişirmeye bırakılır. (Tenceredeki su azalırsa, bir miktar daha su katılmalıdır.)

12 saat sonra yarıya kadar azalmış olan et suyu süzülür. Küçük bir tencereye alınır. Küçük tencere tekrar ateşe oturtulur, et suyu ancak 3-4 bardak gelinceye kadar, kapaksız olarak kaynatılarak azaltılır. Ateşten alınarak saklanacak olan kaba alınır. Soğuyup iyice pelteleşen et suyu gereğinde kullanılmak üzere buzdolabında saklanmalıdır.

Dömi glas en iyi et suyu özüdür. Bundan herhangi bir yemeğe ya da çorbaya ya da salçaya az miktarda katılsa, o yemeğe olağanüstü bir çeşni katıp, lezzet verir.

 

Reklamlar

26 comments

  • 120 lik tabletli ürün.Arkadaşim yüruyemez hale gelmişti.ilk kutu ile ayaga kalkti.ikinci küre başladi ve sorunlarindan tamamen kurtuldu.aylik 30 ×4=120 yani 4 ay kullaniyorsunuz.O kullandiklarindan 40 tablet kalmisti onu verdi.Merdiven inip cikamaz ve yurumekte zorlanir haldeydim.o 40 tablet beni ucurdu.7-8 ay idare etti.Tekrar minik minik kıtlamalar basladi jelatin takviyesi yaptim.Sonra Amerikadan bu uründen verdim ama baska marka geldi hic memnun kalmadim.
   Iki kür yeterli.Jelatin tadavisini paylasmistik oradan kullanim sekline bakabilirsiniz.Ekstra paça corbasi ve jelibon tuketsin eşiniz.

   • ÇOK TŞK EDERİM BİZDE DOKTARA GİTTİK İGNE VERDİ HİÇ Bİ YERDEYOK ECZANEYLE ANLAŞMALI ALMANYADAN GELİYOMUŞ HİÇ FAYDASINI GÖRMEDİK.şimdi ben bu ilacı amerikadan getittiriyom işallah geçer.bu paylaştınız dışı mavi olan ilaçten resmini gönderdim işallah düzelir..ilgidiniz içinde ayriyetten çok tşk ederim.

 1. merhaba,
  benim sağ dizimde 2-3 senedir sıkıntı vardı. yürürken, dizlerimi kırarken ses geliyordu diz eklemimden. 20 gün önce doktora gidip mr çektirdim. 2. derece kıkırdak zedelenmesi varmış. bana hareketler verdi bunları 15-20 gün dozunu arttırarak uygula dedi. sonra yürümeye başlarsın daha sonra koşu yapabilirsin dedi. dediği hareketleri 10 gündür yapıyorum ama herhangi bir gelişim yok gibi. kesin çözüm de olmayacak sanırım. bugün araştırma yaparken bu sayfayı gördüm yazdıklarınızı okudum. bu ilacı temin etsek kesin olarak çözüm olur mu? ilacın yan etkileri var mıdır? biraz bilgi verebilirseniz sevinirim.

  • Merhaba
   Gecmis olsun oncelikle.Yaşlı genc bakmadan herkesin sorunu dizlerdeki sıvı kaybi.Oksijensizlige de baglı..
   Bu ilaç degil bitkisel takviye ama cok etkili.
   Bizde siparisler verdik USA ya giden arkadaslarimiza muadili ürünler geldi ama maalesef bu bahsettigimiz ürün kadar etkili olmadi üstelik gunde iki yada üç tane icmemize ragmen.
   Ben yüruyemiyor merdiven inip cikamiyordum.Arkadasimin verdigi kutu dibinde kalan 40 tane hap i (Ustelik gunde bir adet)kullandim.Normale cevirdi 7 ay idare etti.
   120 tabletlik kutular,iki kutu kullanmak sart(6ay)..
   Bu bitkisel ürünü bulana kadar
   Toz jelatin alin 100-200gr m..
   Eminönünde pasta malzemesi satanlarda bulursunuz.
   Yarim bardak suya bir yemek kaşigi koyun aksamdan
   Sabahlari jole kivamina gelen jelatini yiyin.Bir yogurda karistirabilirsiniz ustune recel bal filan dokebilirsiniz.Bunu duzenli olarak yapin faydasi olacaktir.Suan da en iyi en etkili alternatif bu.
   Bol bol paça ve tavuk corbasi icin.
   Geçmiş olsun.

 2. öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. dediğiniz toz jelatini almak isterdim ama yurt dışında çalışıyorum. saha mühendisiyim. burada hergün düzenli olarak yürümeye çalışıyorum birde doktorun verdiği egzersizleri yapıyorum şimdilik elimden gelen bu kadar maalesef. söylediğiniz ilacın muadilini yada yakın olanını buradaki doktorlara sorarım sanmıyorum ama belki bulabilirim. bahsettiğiniz çorbaları imkanım doğrultusunda içmeye çalışacağım. tableti (sizdeki resim ile birebir aynısı olmakla beraber d3 vitamini eklemişler içerisine) belli başlı sitelerde satıyorlar. İnternet üzerinden bu tableri satın alsam herhangi bir sıkıntı, yanlış tablet gönderme vs. olur mu? tekrar teşekkür ederim.

 3. Benim dizimdede kikirdak zedelenmesi ve iltihap var.
  Bu dediginiz urun kikirdak ve kemik dokuyu gelistiriyormu?Ve bu ilaci kullanirken hafifleyen agrilar kullanmayi biraktiktan sonra tekrarliyormu?Merak ettigim konu bu.
  Yani kesin cozum sunuyormu.Yoksa bizim doktorlarin verdigi agri kesici tarzi tedavi etmeyen sadece agriyi gecici surecr geciren urunlermi?
  Cevaninizi merakla bekliyorum.

  • Benden önce kullanan arkadaşlarım çok iyiler bir kaç yıldır hiç sorunsuz yaşıyorlar.2-3 kür yapıyorlar.Mesela yeni getirttim 180 tane var,günde 3 tane tüketilmesi öneriliyor.Yani iki aylık bir kür oluyor bir kutu ile…Bir ay ara bir iki aylık daha ekledinizmii sorun kalmıyormuş.Ben 15 gündür kullanıyorum çıtlamalar azaldı.Yani olumsuz geri dönüşüm duymadım.

   • Tesekkurler cevabiniz icin.
    Hic doktora sormadan alsam sıkınti olurmu acaba.
    Bu hastaneye resmen 2yildir gidiyorum hic bir cozum sunmuyorlar.Ben daha 32 yasimdayim ,dr a sordum bunun tedavisi varmi diye.Yok dedi ve sadece agri kesiciler ve egzersizler verdi.
    Bir sorum daha var bu ilac i kullanirken yaş kac olmali yani ileri yas icin tasarlanan bir ilacmi acaba.Cunku dr dan vitamin destegi istedim senin yasa yok dedi

    • Nermin hnm bu ilaç diye adlandıriyoruz da ilaç degil bitkisel destek urün.Rahatlikla kullanabilirsiniz.Gecenler de yegenim Amerika dan Atrit i getirdi.Annesi ben istemem Turkiye de eczaneden aldigim bir urün bana cok iyi geldi dedi.Ismini ögrenip paylasirım eger yurt dışından getirtme imkaniniz yoksa

 4. merhaba ben tam olarak nasıl kullanılacağını anlayamadım. Günde 1 adet yeterli mi ? üründe 180 adet tablet var ,6 ay gider eğer 1 adet kullanırsak. Kür diye bahsettiğiniz şey nedir onu anlayamadım açıkçası

  • Gunde 3 tane içilmesi öneriliyor.
   Gunde 3 tane icerseniz iki ay da biter vitamininiz ve bir kür’ü tamamlamış olursunuz.
   Ikinci küre hemen başlıyabilirsiniz cok ağrılı ve sorunluysa diziniz.Degilse bir ay sonra ikinci kür e başlıyabilirsiniz.
   4-5 ay aralikla isterseniz tek bir kür yapabilirsiniz.
   Her zaman önerimiz kullandiginiz hic bir sey sürekli hale getirmeyin.
   Vucudumuzun kendini yenileme özelligi var.Surekli takviye ile tembelleştirmeyin.
   Saglikla kalın😊

   • teşekkür ederim, ilaç hakkında genel bir araştırma yaptım yurtdışı internet sitelerinden kullananlar gerçekten çok memnun fakat ilacın önceki bileşiminde d vitamini yokmuş, yeni formülüne d vitamini koyarak içeriği zenginleştirmişler. D vitamini depolanan bir vitamin olduğundan, bazı kullanıcı yorumlarında diyorki, d vitamini seviyesi iyi olan hastalarda günde 3 kere alınması d vitaminin vücuda fazla alınması nedeniyle toksik etki yaratabiliyormuş. bu bakımdan açıkcası tereddütte kaldım günde 3 kere kullanmak açısından.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s