Gotu Kola

 

Gotu-Kola-leaves

Gotu Kola Nedir

Uzun ömürlü, taze bir bitki olması nedeniyle insanların ilgisini uzun zamandan beridir çeken GK, Sri Lanka’da pirinç ve köri ile birlikte muamele edilerek vejeteryan mutfağının bir parçası haline gelmiştir. Endonezya, Vietnam, Malezya ve Tayland’da yeşil yaprakları taze olarak salata yapılarak tüketilmektedir. Son olarak, Hint’lilerin yaz içeceği olan thandaayyee’nin içerisinde de bulunmaktadır.

Gotu Kola :[Latin]),Afrika,Asya,Avustralya,Hindistan ve Güney Amerika gibi tropikal ve yarı tropikal bölgelerde yetişen bir bitkidir.Ayurvedik tıpta 1000 lerce yıldır,hafızayı kuvvetlendirmek ve sinir sisteminin sağlığı için kullanılıyor.Son klinik çalışmalar bu geleneği doğruluyor.

Gotu Kola Ne İşe Yarar

Eski Hint kayıtlarında Gotu kola’nın çok sayıda hastalığa karşı etkili olduğu bilgisi yer almaktadır.

Öncelikli kullanılışı afrodiziyak, ayrıca astım, diyare, epilepsi, ateşli hastalıklar, apse, hepatit, yüksek tansiyon, mental yorgunluk, mide ülserleri ve sifilis tedavisi 

Ayurvedik tababette en önemli uygulama alanı mental yorgunluğu gidermesi ve zihinsel kapasiteyi artırması.

Bu amaçla hazırlanan macun şeklindeki karışım süt ile karıştırılarak serebral tonik olarak hafıza kaybı, sinir toniği, uyku sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Gotu Kola Ayrıca kan dolaşımını artırıcı, ödem giderici, ateşli hastalıklar, dispne, öksürük, astım, anemi ve deri sorunlarında kullanılmaktadır.
Gotu Kola Geleneksel Çin Tedavi Sisteminde ise sarılık, böbrek ve idrar yolu taşları, hematüri, travmatik yaralanmalar, çıban tedavisinde kullanılması önerilmektedir.

Gotu Kola Varis

Varis’e bağlı yakınmalar: Bir toplardamar hastalığı olan varis, genellikle ven olarak adlandırılan toplardamarın elastisiyetini kaybetmesi ile ortaya çıkmaktadır. Buna bağlı olarak, kan gün sonuna doğru daha belirgin olarak bacaklarda toplanmakta ve doku içerisine sıvı sızmakta, bacak ödemli, şiş ve gergin bir hal almaktadır.

Bilimsel olarak  Gotu Kola bitkisi kullanan hastalarda bacakta hissedilen ağırlık hissinin düzelmesi ve ödem seviyelerinde belirgin bir iyileşme saptanmıştır. 

 

Gotu Kola, kan arttırıcı etkisiyle varislere savaş açıyor!  Genellikle Hindistan, Madagaskar, Sri lanka, Güney Afrika ve tropik bataklıklarda yetişen, narin ve yerde sürünen bu bitkinin yelpaze yaprakları var.

Hindistan’ da meditasyona yardımcı ve Ayurveda için kullanılmakta olup geleneksel Çin ve Hint tıbbında da uzun süredir kullanılmaktadır. Sri Lanka’ da sebze, Çin’ de ise kuvvetlendirici olarak kullanılır

Şifalı bitki, idrar arttırıcı, kuvvetli bir iltihap giderici ve hafif yatıştırıcı özelliktedir. Yalnız rahatlatıcı özelliğinden dolayı kola bitkisiyle karıştırılmamalıdır; çünkü Gotu kola, kafein içermez. Varisli ve selülitli hastalarda da kullanıldığında faydası görülür. Bunların dışında unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu gibi şikayetleri de olumlu etkileyen bitkinin bulunuşu yüzyıllar öncesine dayanmaktadır.

UYARI: Hamile ve emziren hanımlar kullanmamalıdır!

Gotu Kola Bitkisinin Varis İçin Kullanım Şekli

Çay: 150 ml. kaynar su, 2-4 gr. gotu kola bitkisinin üzerine dökülerek 5-10 dk. demlemeye bırakılır. Süzülüp içilir. (Günde en fazla 3 bardak)

 

Gotu Kola Zararları

Gotu Kola Zararları olarak basedebileceğimiz pek bir şey yoktur.

Ama tabiki tüm gıda takviyeleri gibi bu ürünüde kullanmadan önce doktorunuzla görüşmelisiniz

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s