Alerjik şokta hayat kurtaran künye

İlaç alerjisi olanlara üzerinde ad soyad, telefon ve alerji duyulan şeyin yazılı olduğu künye, bileklik ya da kimlik kartı şeklindeki kartlardan taşımalarını öneriliyor

page

Alerjik hastalıklar 3 kişiden birinde görülüyor. Ölümcül olanlar ise ilaç alerjileri oluyor. Alerjik hastalığı olanlar bilezik ya da künye kullanırlarsa kendilerine uygulanacak tedavinin de niteliği değişecektir.

ÖLÜMCÜL ALERJİ

”Alerjik hastalıklar içerisinde en tehlikelisi ‘ölümcül alerji’ diye tabir edilen ‘anafilaksi’dir”

”Özellikle ilaç alerjileri bu gruba giriyor.

Penisilin, aspirin dahil tüm ilaçlar bu hastalığa neden olabilir. Anafilaksi riski toplumlarda 100 bin ile milyonda bir arasında değişmektedir. Sadece ilaçlar değil arı sokmaları besinler, balık ve fıstık, susam ile sağlık çalışanlarında lateks alerjisi de bu gruba girer. Herhangi bir ilaç ya da gıda ile temas sonrası bir saat içerisinde görülen ve hastanın solunum, kalp, beyin, deri, mide ve bağırsak sistemini etkileyen, tansiyonu hızla düşüren durumlara acil müdahale gerekmektedir. Aksi takdirde bu tip alerjik rahatsızlıklar ölümle sonuçlanabilir.”

BİLEZİK VEYA KÜNYE HAYAT KURTARABİLİR

Doktorlar, ölümcül alerjik hastalık riski bulunanların alerjilerinin türünün yazılı olduğu bir künye veya bilezik takmalarının çok önemli olduğunu vurgulayarak, ”Özellikle acil durumlarda ve hastanın şuurunun açık olmadığı hallerde, bileziğin veya künyenin iç kısmına bakılarak doğru ve zamanında müdahale yapılabilir. Böyle durumlarda doktor arkadaşlarımız mutlaka bilezik veya künyeleri kontrol etmelidirler” diyor.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s