BURUN AÇICI VE ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ VİCKS

19805

Vicks VapoRub İçinde kâfur, Hindistan cevizi yağı, mentol, okaliptüs yağı, timol, terebentin ve sedir ağacı yaprağı yağı bulunuyor.

İçinde bulunan kafur ve mentol sayesinde sürülen noktalarda ki kılcal damarları genişleterek toksin attırır ve ağrıyı azaltır. Ayrıca ökaliptol, terebentin, mentol sayesinde solunum yollarını düzenler, akciğerlerde salgıyı arttırır.  

Eğer soğuk algınlığınız varsa ve öksürükle birlikte vücudunuz ateş de yapıyorsa, yatmadan önce her iki ayak tabanınıza yaydırarak vicks sürün (sadece tabanlara) ve mümkünse yün çorap giyerek yatın.  Yüne alerjiniz varsa o zaman daha farklı materyalden bir çorap da giyebilirsiniz.

Eğer öksürüğünüz çok fazlaysa size keçi boynuzu çayını ya da şifa çayıtavuk suyuna çorbayı da ihmal etmeyin.Ayrıca sırtınıza da tentürdiyotyöntemini uygulayın.

2 yaşından küçük çocukların sadece ayak tabanına minik sürün.

Burnunuz tıkanıksa burun kenarlarına çok az vicks sürmek ya da bir tencereye kaynar su koyup içine vicks karıştırıp, başınızı bu suya eğerek (aman yanmamaya dikkat edin lütfen) kokuyu derin derin solumak burun tıkanıklığınızı çok çabuk açar. Vicksli suya doğru eğildiğinizde, kokunun daha yoğun gelebilmesi için başınızın üzerine tencereyi de içine alacak şekilde bir havlu örtmeniz gerekir.

Bu iki yöntemle de çok daha rahat nefes alabildiğinizi göreceksiniz. Özellikle gece yatmadan önce burun kenarlarınıza çok az vicks sürerseniz gece uyurken de rahat nefes alabilirsiniz.

Tabi ki vicks içerdiği maddelerden dolayı cildinizi biraz yakacaktır. Hele de nezleyseniz ve burnunuz silmekten de biraz tahriş olduysa o zaman yanıcılığı biraz daha fazla olacaktır. Bu nedenle dikkatli sürmenizi ya da sürmeden önce bileğinizin iç tarafına biraz sürüp cildinizin ne tepki vereceğini görmeniz daha doğru olur.

Başınız ağrıdığında ağrıyan bölgeye masaj yaparak ve iyice yedirerek Vick buharlaşan kremi sürün. Yaklaşık 20 dakika kadar sonra baş ağrınızın geçtiğini fark edeceksiniz. Burada önemli olan iyice
yedirmek oluyor.

Uzun yürüyüşler ve spor sonrası oluşan kas ağrılarında Vicks ağrıyı giderir ve rahatlatır. Bu nedenle ağrıyan kaslarınızın üzerine merhemi yedirerek sürmek çok etkilidir.

Darbe sonucu veya düşme ile oluşan morarmalar da ve şişmeler de kullanılan viks, bölgeyi rahatlatır. Morluklar oluşmaz, şişmeler iner.Baş ağrısında alnınıza süreceğiniz bir miktar viks, basıncı azaltarak ağrıyı hafifletir.

Viks kremin bu kadar faydasının yanında bazı dikkat edilmesi gereken durumlarıda mevcuttur:

Gebelik ve emzirme döneminde, kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışmalısınız.

Emzirme döneminde, meme bölgesine kesinlikle uygulanmamalıdır.

2 Yaş altındaki çocuklara kullanılması sakıncalıdır.

6 yaş altı çocuklarda soluyarak kullanılması sakıncalıdır.

Nadiren ciltte allerjiye sebep olabilir. İçerinde mentol bulunan eterik yağların solunması öksürüğe sebep olabilir.

Vicks Krem Nasıl Kullanılır ?

 Erişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar:

Günde 2-4 kez, 2-3 çay kaşığı kadar kullanılır.

6-12 yaş arası çocuklar:

Günde 2-4 kez, 1-2 çay kaşığı kadar kullanılır. Vicks Krem erişkinlerde ve 6 yaşından büyük çocuklarda göğse, boyna ve sırta sürülür ve 3-5 dakika süreyle hafif masaj yaparak özenle yedirilir. Rahat ve geniş giysiler giyilmesi, buharların solunmasını kolaylaştırır. Vicks krem eterik yağları saatler boyunca açığa çıkardığından, özellikle de uykudan önce uygulanması tavsiye edilir. Soluma Yoluyla Uygulama Erişkinler ve çocuklarda (6 yaşından küçüklerde uygulanmaz): Bir soluma çözeltisi oluşturmak üzere 1-2 çay kaşığı kullanılmalıdır.

Erişkinlerde ve çocuklarda (6 yaşından küçüklerde uygulanmaz) 1-2 çay kaşığı Vicks krem bir çanağın veya büyük yüzeyli bir kabın içine konulur.

Yarım litre su sıcak olacak, fakat kaynamayacak şekilde ısıtılarak (hiçbir zaman mikrodalgada ısıtılmamalıdır), kaba ilave edilir.

Oluşan buharlar 10-15 dakika süreyle solunur. Soluma sırasında su ısıtılmaya devam edilmemelidir; kullandıktan sonra da tekrar ısıtılmamalıdır. Soluma sırasında çocuklar yalnız bırakılmamalıdır. 3-5 gün sonra yakınmalarda önemli bir iyileşme olmaması veya öksürüğün ısrarla devam etmesi veya daha da kötüleşmesi, ateşin çıkması veya ıslık çalar gibi öksürme durumunda, daha ciddi bir hastalık olasılığı nedeniyle bir hekime başvurulması tavsiye edilir.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s