Çocuklarda öksürüğü doğal yolla tedavi

Anneleri en mutsuz eden şeylerden biridir çocuklarının geçmeyen öksürüğü.

cocukta-3-gunden-fazla-suren-oksuruge-dikkat,KnELsQ-NfkqQI_OilB6peA

Prof. Ahmet Rasim Küçükusta şöyle diyor:

“Öksürüğün karşılığı şurup gibi bir imaj vardır. Hap verildiği zaman niye şurup değil denilmektedir. Şuruplara bir takım aromalar da ilave ediliyor. Bu da başka bir problem. Doğal değil, kimyasal madde. Renk, tat olarak içilebilir hale getirmek için konulan kimyasal maddeler. 30-35 senedir göğüs hastalıklarıyla uğraşıyorum. İnanın ki ilk yıllardan beri öksürüp şurubu veya hapının bir faydası tespit edilmemiş. Balgam söktürücü diye bilinen bazı ilaçlar var. Bunların da tamamı çocuğu daha çok öksürtmekten başka bir işe yaramıyor. 200’den fazla virüs türü var. Bu virüsler, nezle, farantjit, ses telleri iltihabı, bronşit yapıyor. Özellikle küçük çocuklar topluma girdiği yıllardan itibaren hastalanıyor. Her geçirdikleri efneksiyondan sonra kalan bağşıklık sayesinde, giderek hasta olmaz hale geliyor. Çocuk yuvaya veya kreşe başladığı ilk sene 3 gün okula gider bir hafta gidemez. İlk yıl böyle geçer. İkinci yıl azalır. 4-5’inci senede yılda bir ikiye iner. Bu durumlarda öksürük çocuğu rahatsız ediyorsa, gece uykudan uyandırıyorsa kusuyorsa o zaman öksürüğü giderici bir takım uygulamalar yapmak gerekir. İlaç vererek olmaz.

******************************************

Öksürüğün baş nedenlerinden biri geniz akıntısı ve burun tıkanıklığı. Bunu engellemenin yolu da çocuğunuzun burnunu sık sık tuzlu suyla açmak. Hasta olduklarında doktorlar burunlarını günde 3-4 kere açmanın faydalı olacağını söylüyor.

Akşam yatmadan önce ve okula gidiyorsa gelince de adaçayı gargarası yaptırmak çok faydalı. Gribe ve salgın hastalıklara karşı iyi bir yöntem. Her gün taze hazırlanmalı. 24 saat boyunca dolapta durabiliyor.Ayrıca çocuklara ballı ıhlamur içirin. Tabii ki çok fazla vermeyin, herşeyin fazlası zarar. Bir bardak yeterlidir.

Öksürük bazen de boğazdaki bir tahrişten oluyor. Bunun için de 4 kaşık iyi kalite bala 1 silme tatlı kaşığı toz zencefil ve 3-4 damla limon suyu ekleyin ve macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Yavaşça yemesini sağlayın Tabii ki 1 yaşından küçük çocuklara içinde bal olduğu için yasak.

İncir, süt ile pişirilerek şiddetli öksürüğü olan çocuklara yedirilir.

En etkili yöntemlerden biride Çocugunuzun ayağının altına VİKS sürüp çorap giydirin.Birazda gögsüne sürün.Öksürüğü kestiğini göreceksiniz.

Hafif öksürükte Adaçayı gargarası,

Bir bardak suya küçük bir tutam Adaçayı atıp bir taşım kaynatıp soğutun.

Burunları tıkanıksa ,

Papatya çayı demleyip buharına tutun.

Bir kaç liraya eczaneden litrelik serum fizyolojik alın,ignesiz şırınga ile burnuna sıkın ve açın.Bir kaç damla kadar sakın abartmayın:)

IZOTONIK_NACL_SOL_1000ML_SISEBirde bebekler için Otri Bebe diye bir ürün var eczanelerde onu da tavsiye edelim.Bebeğinizin burnuna tuzlu suyu veya serum fizyolojiği sıktıktan sonra Otribebenin bir ucunu bebeğinizin burnuna azıcık sokuyorsunuz, diğer ucunu da ağzınıza alıyorsunuz. Çok kuvvetli olmamak kaydıyla çekiyorsunuz. Merak etmeyin sümükler ağzınıza gelmez arada filtre var onlar orada kalıyor. Setin içinde bu boru ve yedek ağızlar var. İki burnu da temizleyin.

otri

Önemli notlardan biri,

Evinizi sirke ve karbonatla temizleyin.

Evinizin her odasına tuz kalıpları,yada küçük kaplara kaya tuzu koyabilirsiniz,özellikle kalorifer peteklerinin üstüne.

Ve halılarınızın üzerine karbonat serpip iyice yedirdikten sonra süpürebilirsiniz.

Öksürüğü kesmekte çok etkili olacaktır.

EVDEKİ ÖKSÜRÜK NEDENLERİ

Uzmanlar, sadece hastalıkların değil ev içi ortamının da insanlarda öksürüğe yol açabildiğini açıkladı. Bazı basit önlemlerle öksürüğü kontrol altına almak mümkün olabiliyor.

Nemli hava soluyun: Duş alınması veya odadaki havanın nemlendirilmesi mukus salgılarını yumuşatır.
Boğazınızı yumuşatın: Öksürük pastilleri ya da ballı çay veya bitki çayları boğazda kuruluk, gıcık ve öksürüğü önler. Yudumlanarak sıvı içilmesi, öksürüğü azaltır.

Ev içi ortam da öksürüğe yol açabilir; eğer evden çıktıktan birkaç saat sonra belirtiler hafifliyor ve yeniden eve dönüldüğünde başlıyorsa evin içindeki havada tahriş edici maddeler bulunduğundan kuşkulanmak gerekir. Ev içindeki havanın kalitesini değerlendirmek için şunlar yapılmalı:
Evde yakıtlardan çıkan gazlar: Doğalgaz, gaz yağı, odun, kömür, tüp gaz gibi evlerde bulunan yakıtların kullanımı sonucunda yeterli havalandırma sağlanmadığında havayı kirleten gazlar oluşur.
Sigara dumanı: Sigara, pipo ve puronun dumanı akciğerlere zarar verebilir.
Evdeki kimyasal maddeler: Klorlu çamaşır suları, amonyak gibi uçucu maddeler içeren temizlik solüsyonlarından, çözücü solüsyonlardan ve boya kutularından zehirli gazlar çıkabilir.
Toz ve nem: Toz böcekleri (ev tozunda bulunan mikroskobik canlılar) teknik anlamda kirletici değildir ama bunlar nem ile birlikte şiddetli alerjik reaksiyonlara neden olabilirler.
Dekorasyon: Yeni döşenen halılar ve yeni boyanan duvarlardan tahriş edici gazlar çıkabilir

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s