Acai Üzümü

Açai meyvesi

Brezilya’nın Amazon Ormanlarında Açai Palmiyelerinde yetişen bir üzüm türü.

Açai yetişmiş olduğu toprakların ve ekosistemin kalitesi ve zenginliği sebebiyle diğer meyvelere kıyasla çok yüksek ve ender besin değerleri içeriyor. Süt ürünlerinden aldığımız ve genelde vejetaryenlerin alamadığı esansiyel amino asitler de içeriyor. Bu amino asitler vücudumuzda kas yapılanmasına yardımcı oluyor. Vücudumuzun yağ yakmasını ve enerji üretmesini sağlayan yağ asitlerinden omega 6 ve omega 9 yağları da açaide mevcut. Açai yüksek miktarda lif içeriyor.

Günümüze kadar yapılan araştırmalarda açai tüketen Amazon yerlilerinin asla kansere yakalanmadıkları ortaya çıkmış. Bunun sebebi de, açai meyvesinin antioksidan değeri. Açai, dünyadaki tüm yiyecekler arasında en çok antioksidan ve antosiyanin içeren maddelerden biri. Antioksidanlar vücudumuzdaki serbest radikalleri öldürerek hücrelerimizin ölmesine ve cildimize zarar gelip yaşlanmamızı engeliyor. Serbest radikaller vücudumuzun ürettiği fakat vücudumuza zarar veren ve uzun vadede kanseri ortaya çıkaran maddeler.

Açainin en önemli ve popüler kullanım alanlarından birisi güzellik ve kozmetik sektörleri. Açai, antioksidan bakımından zengin olduğundan cildi güzelleştirme etkisine sahip.

acai-uzumuimages (1)fft99_mf1321746

 

 

 

 

 

 

Açai;

 • Güçlü bir antioksidan
 • Cinsel gücü arttırır
 • Hastalıklarla savaşır
 • Yumurtaya eş değer bir amino asit kaynağı
 • Sindirim ve bağışıklık sistemlerini destekler
 • Çeşitli vitamin ve mineraller açısından çok zengin
 • Omega yağ asitleri içeriyor
 • Vücuttaki şeker ve kolesterol seviyelerini dengelediği araştırmalarla kanıtlanmış
 • Düşük karbonhidrat fakat iyi bir enerji kaynağı
 • Lif kaynağı
 • Kalp sağlığına iyi geliyor

Açai sporcular ve sağlıklı beslenmeye özen gösterenler için mükemmel bir besin. İyi bir amino asit ve yağ asidi kaynağı olması sporcular için çok önemli bir şey. Bu sayede sporcular kaslarını besleyebiliyor ve kaslardaki yırtıkları onarabiliyor. Aynı zamanda yağ yakımına yardımcı olabiliyor. Guarananın varlığı düşük karbonhidrat değerine rağmen beyni uyarıyor ve vücuda enerji veriyor. Bu da Açai’yu hem egzersiz öncesi hem de egzersiz sonrası besini yapıyor.

Açai üzümü tüketimi açısından diğer meyvelerden veya üzümlerden farklı. Açainin %80-90’ı kadarı sert ve yenemeyen bir çekirdekten oluşuyor. Siz eğer Amazon ormanındaysanız, açailerin toplandığı iki zamandan birine denk gelirseniz üzümü yiyebilirsiniz. Yoksa bu meyveyi ancak geleneksel yollarla dondurulmuş veya toz haline dönüşmüş olarak bulabilirsiniz. Açai yetiştiği dönemde Amazon ormanında toplanarak pazarlarda şirketlere satılıyor. Burada geleneksel yöntemlerle meyvenin özü ve posası çekirdekten ayrılarak bir suya dönüştürülüyor ve donduruluyor. Bu madde çeşitli yiyecek üretimlerinde veya dondurulmuş açai özü olarak kullanılıyor. Bir de özel bir metotla kurutulmuş toz olarak bulunuyor.

Kısaca, açai meyvesinden başka yiyeceklerde bir arada bulamayacağımız vitamin ve mineralleri, aminoasit ve omega asitleriyle birlikte almak mümkün. Evet ,bazı meyvelerin bazı değerleri açaiden çok daha yüksek fakat açaide birden fazla yararlı besin bir arada.

Amazon ormanı dışında açaiyi ya dondurulmuş meyve özü olarak ya da kurutulmuş meyve özü olarak bulabilirsiniz. Dondurulmuş ürünleri ya sade ya da sınırsız karışımlarla tüketebilirsiniz. Tozlar genelde suya veya süte karıştırılarak tüketiliyor. Popüler olan tüketim yöntemi ise dondurulmuş açai özü.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s