Hileli gıdalar

Gıdadaki rezilliği uzmanları anlatıyor

Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış yemek fabrikası, üretimhane, catering şirketi, restoran gibi yerlerde çalışan gıda mühendislerinin tanık oldukları uygulamalar bunlar.

Gıda Mühendisleri Odası aracılığıyla gönderdikleri mail’lerle, forumlarda yazdıklarıyla çığlıklarını duyurmaya çalışıyorlar. Ama işin ucunda işlerini kaybetmek de var. Üstelik mimlenip bir daha asla iş bulamamacasına… Çünkü sistem böyle kurulmuş. Tek istedikleri denetimlerin arttırılması ve rüşvetin önüne geçilmesi… Ve gıda mühendislerinin, vatandaşlarının sağlığına önem veren ülkelerde olduğu gibi, hak ettikleri konum ve koşullarda mesleklerini yapabilmeleri… Bu haberi hazırladığımı duyunca aralarından bana sadece telefonla ulaşmayı tercih eden bile oldu. Şimdi söz sahanın. Sahada çalışan ve bıçak sırtında kulaklarımıza inanılmaz şeyler fısıldayan cesur kahramanların. Umarım yetkililer de okur…

pageANTİBİYOTİKLİ REÇELLER
Reçel üretimi yapan bir firmada kazana bir su bardağı toz kimyasal karıştırılıyordu. Bir gün bu kimyasalı tedarikçiden ben teslim aldım. Hemen faturaya baktım ve eve gidince araştırdım. Bir çeşit antibiyotik. Patronla tartıştık. Zaten iki hafta sonra işten ayrıldım.

SUSAMIN KİRECİ FAZLA KAÇTI
Tahin ve tahin helvası üretilen işyerinde tarım müdürlüğü tarafından alınan numunelerde ürünün kül miktarı yüksek çıktı. Bunu düşürmenin tek yolu, susamı sertleştirmek için kullanılan sönmüş kirecin Ca (OH)2 uzaklaştırılması. Kabul ettiremedim.

YEMEKLERE ÇAMAŞIR SUYU
İhale usulü hazır yemek hizmeti veren firmalarda o gün çıkan her yemekten numune alınıyor. Bunu bilen bazı firmalar numune kaplarına kokusuz çamaşırsuyu damlatarak tüm mikropları öldürüyor. Çünkü mikrobiyolojik analiz yapılırken kimyasal analiz yapılmıyor. Birkaç kez neticenin ne çıkacağını merak ederek çamaşır suyu damlattırmadım. Her seferinde salmonella bakterisi çıktı.

ZEHİRLİ DONDURMALAR
Çocuk işçilerin çalıştırıldığı bir dondurma fabrikasında şekil veren makineden çıkan hatalı dondurmaları bir varilde biriktirip sonra yeniden üretime katıyorlardı. Bu sebeple çocuk zehirlenmeleri meydana geldi. Tarım’a şikâyetler gitti fakat bir şekilde durumun üstü kapatıldı.

KURTLU CEVİZLER TOZ OLDU
Kuruyemiş firmasında, soğuk hava deposu yeterli olmadığından kuruyemişte kurtlanmaların önüne geçemedik. Depo, kurtlanmış ceviz içi ve kelebek kozalarıyla dolu bademle doldu. Kurtlu cevizler, ceviz tozu; kelebek kozalarıyla dolu badem, kayısı çekirdeğiyle yarı yarıya karıştırılarak badem toz haline getirildi ve piyasaya sürüldü.

YARI FİYATINA ALINIP…
Bir catering firmasında işe başladım. Catering firmaları gıdanın çabuk tüketildiği bir sektör. Ne kadar sıkıntılı hammadde varsa catering’lere verilir. Çalıştığım firmada artık bozulmaya ramak kalmış tavuk butları, yarı fiyatına alınıp, soslayıp baharatlanarak, müşteriye fırında tavuk olarak veriliyor. Karşı çıktığınızda, patron üzerinize yürüyebiliyor

KÜFLÜ YOĞURTLAR LOKANTALARA
Süt ürünleri üreten firmada yapay koruyucuyla yoğurtların ömrü bir ay kadar uzatılıyordu. Bir ay sonra iade gelen yoğurtların küflü kısmının sıyrılarak kalan kısım lokantalara ucuza satılıyordu. Denetime gelenlerin içinde gıda mühendisi yoktu. Çuval çuval katkı maddesini süt tozu zannediyorlardı.

VİŞNE YERİNE BOYALI HAVUÇ
Staj yaptığım yer birçok büyük firmaya meyve suyu konsantresi yapıp gönderen bir firma. Kara havuç suyuna vişne aroması katarak vişne suyu olarak etiketliyorlar. Piyasadaki çoğu vişne suyunun içeriği kara havuç suyu + aroma + boya…

İADE HELVALAR YENİSİNE…
Çalıştığım yerde iade helvaları patronumuz yeni helvalara karıştırmamızı istiyordu. Ben de patrona çaktırmadan yapabildiğim kadarını gidere döktürüyordum.

ESKİ YAĞDAN KEPEK EKMEĞİ
Bulunduğu ilde 70 şubesi olan bir market zincirinde kullanma tarihi geçen yağlar ve un aynı firmanın ekmek üretimine katılıyordu.

(Savaş Özbey)

*********************************************************************************************

Bunlar basına yansıyan küçük kısmı,

Bizim tanık olduğumuz olaylar

Gıda mühendisi bir arkadaşımız,marka olmuş baharat fırmasında işe başladı.(Hala en büyük marketlerde en çok satanlar listesinde)Kırmızı bibere kiremit tozu ,karabiber dahil bir çok baharata hile karıştırıldığını görünce itiraz ediyor.Patron göz yumması karşılıgında ektra maaş teklif ediyor.Ve kızcağız işi bırakıyor ciddi bir tehdit uyarısı ile.Bu yüzden kimselere şikayet edemedi.

Semt kasabımız var genç biri,Kebapçıya lahmacun içi hazırlıyor.”Aman siz siz olun asla ve asla çok güvenmediğiniz hiç bir yerde lahmacun yemeyin.İçine  tavuk-hindi derisi-kanat ucu-kemik zarı-kan pıhtısı vs koyuyoruz.Adamlar maliyet düşürmek için bunları talep ediyor” dedi

Yine ünlü hipermarketlerden birine ,kapanışa yakın alışveriş için gittiğimizde kasap reyonuna geldiğimde etlerin,ciğerler renkleri dikkatimi çekti.Hepsinin rengi bozulmaya dönüktü.O arada yine semtten bir kasap çalışanını gördüm.Biz konuşurken bir diğeri o morarmış etleri topluyor,bir yandan da üzerindeki tarih yazan eski streçleri söküp yeniden streçliyordu.’

‘Dedimki bu ne yapıyor?”

”Ya abla sen sen ol marketlerden et alma.Geçmiş tarihleri değiştiriyoruz.”

Bu arada müdür yada bölüm şefi olan biri geldi,benim önümde bu işlemlerin yapıldığını görünce elemanı iyice haşladı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s